Jan Kubáček: Atentát na expremiéra Japonska? Akt šílence a frustranta zemi ovlivní na desetiletí

11. červenec 2022

Japonskem otřásl atentát na bývalého premiéra Šinzó Abeho. Útočník ho střelil z podomácku vyrobené brokovnice. Akt šokoval i zkušené japanology. V Japonsku totiž platí jedny z nejpřísnějších zákonů na držení zbraní na světě a v zemi je takřka nulová kriminalita. Jak událost Japonsko změní? A co bývá motivem politických atentátů? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co zlomilo vaz Borisi Johnsonovi i proč čelí vláda na Slovensku opět krizi.

„V lidských dějinách jsme zažívali dva typy atentátů. Nejdříve to bylo cílené likvidování nepohodlných jednotlivců nebo skupin se zapojením mafie. Teď – a to je případ i Japonska – se do politických atentátů stále více propisuje akt naštvaného nespokojeného jednotlivce,“ všímá si v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

„Je to většinou takový výkřik. Snaha potrestat svět. Najít si viditelný terč a tím zviditelnit své vidění světa, svoji životní filozofii. V Japonsku je to ale velmi unikátní.“

Změna kurzu?

Podobné akty jsou poměrně vzácné i v Evropě. Přesto doba, kdy byla vůle využít politiku silově, není podle Kubáčka zase tak vzdálená. „Své o tom ví Rakousko-Uhersko. Častým terčem byli Habsburkové... Rukopis útoků ale zůstává pořád stejný. I teď jsou to podomácku vyrobené zbraně a anarchie v inscenování.“

Čtěte také

Důvod je prostý. „Žijeme v době, kdy každý má názor. Proto na sebe útočníci neupozorňují manifesty a happeningy, ale znovu volí radikálnější kroky. Pro Japonce je páteční atentát o to bolestnější, že jim připomíná události 30. let, na které by spíše chtěli zapomenout.“

„Akt také ovlivnil volby do horní komory japonského parlamentu. Japonsko se teď vydá cestou mnohem autoritativnějšího vystupování. Posílily politické proudy a osobnosti, které chtějí zintenzivnit roli Japonska ve světě.“

„Nechtějí už věčně neutrální zemi, nýbrž zemi připravenou bránit své hranice a případně se i zapojit do preventivních bezpečnostních operací. Zároveň také vzývají k mnohem dynamičtější roli Japonska v ekonomice. Akt šílence a frustranta tedy zřejmě ovlivní Japonsko na desetiletí a možná i veškeré vztahy v oblasti Jihočínského moře.“

Frustrovaná společnost

Podle Kubáčka se tedy znovu ozývá známý apel, že by odpovědní lidé měli mnohem více pracovat se společenskou frustrací a méně podceňovat nespokojenost izolovaných jedinců.

Čtěte také

„Často to bereme jako výkřiky, které za chvíli vyšumí. Frustraci společnosti je ale třeba podchytit. A prostě nepustit k radikalizaci lidi, kteří mají jenom smutek na duši anebo i reálné pochyby a naštvání na politickou elitu a na společnost. Nad tím nesmíme mávat rukou.“

„Když totiž tyto skupiny lidí systematicky nálepkujete, přehlížíte, urážíte a ignorujete, posouváte je v lepším případě do pasivity. V horším případě jim umožníte radikalizaci. Nechci strašit Breiviky. Bohužel se ale scénář radikalizace opakuje a je jedno, jestli žijeme ve století vysokorychlostního internetu anebo ve století páry.“

Spustit audio

Související