Jan Kříženecký. Svým nadšením prošlapal cestičku českému filmu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Kříženecký ve třiceti letech

Zprvu to vypadalo, že život prožije jako běžný bezejmenný úředníček. Ale jeho duše byla duší opravdového filmového nadšence. Poslechněte si další díl z pořadu Příběhy z kalendáře.  

Když se seznámil s kinematografem, novým vynálezem bratří Lumiérů, zcela mu propadl a už ho nic nezastavilo. Od natáčení prvních filmů ho neodradily ani finanční těžkosti, ani „drobné“ technické obtíže, jako například že každý negativ musel posílat na vyvolání do Francie.

Natočil první tři české hrané filmy

Popeláři v Praze, jak je zvěčnil Jan Kříženecký mezi lety 1902 - 1915

Když už ho to začalo dopalovat více, než hodlal snášet, vymyslel zlepšovák a filmy si začal vyvolávat sám a dokonce levněji než Francouzi. Jeho první filmy – například „Výjezd hasičů k požáru“, nebo „Střílení poledne z bašty sv. Tomáše“ obecenstvo přijalo s nadšením.

Brzy mu ale tak zvané „aktuály“ přestaly stačit a natočil také první tři české hrané filmy. Právě dnes si připomínáme 100. výročí jeho úmrtí.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude vášnivý chalupář s bradkou, brýlemi a sametovým hlasem. Učil nás umění radovat se z drobných krás a poezie každodennosti.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová