Jan Kříženecký. Svým nadšením prošlapal cestičku českému filmu

Zprvu to vypadalo, že život prožije jako běžný bezejmenný úředníček. Ale jeho duše byla duší opravdového filmového nadšence. Poslechněte si další díl z pořadu Příběhy z kalendáře.  

Když se seznámil s kinematografem, novým vynálezem bratří Lumiérů, zcela mu propadl a už ho nic nezastavilo. Od natáčení prvních filmů ho neodradily ani finanční těžkosti, ani „drobné“ technické obtíže, jako například že každý negativ musel posílat na vyvolání do Francie.

Natočil první tři české hrané filmy

Logo

Když už ho to začalo dopalovat více, než hodlal snášet, vymyslel zlepšovák a filmy si začal vyvolávat sám a dokonce levněji než Francouzi. Jeho první filmy – například „Výjezd hasičů k požáru“, nebo „Střílení poledne z bašty sv. Tomáše“ obecenstvo přijalo s nadšením.

Brzy mu ale tak zvané „aktuály“ přestaly stačit a natočil také první tři české hrané filmy. Právě dnes si připomínáme 100. výročí jeho úmrtí.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude vášnivý chalupář s bradkou, brýlemi a sametovým hlasem. Učil nás umění radovat se z drobných krás a poezie každodennosti.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související