Jan Kašpar. Zažil období vzletu i klouzavý sestup z výsluní
Před sto deseti lety, přesně 13. května 1911, dosedl se svým letadlem kousek od chuchelského závodiště Jan Kašpar. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsal Jaroslav Schovanec.
U závodiště dosedl Jan Kašpar v 7 hodin 45 minut po dálkovém letu z Pardubic, prvním takovém počinu v českých zemích. Jeho legendární let se jednou provždy zapsal do dějin českého letectví, které se tehdy teprve začínaly psát.
Jako první vzládnul let dlouhý dva kilometry
Ovšem inženýr Jan Kašpar do nich vstoupil ještě dříve, a to když v dubnu 1910 jako první Čech zvládnul přímý let dlouhý téměř dva kilometry. A nebo tím, že se do českého jazyka díky němu dostalo úsloví „mít oči jak z Kašparovy krávy“.
Průkopník letectví, konstruktér a pardubický rodák Jan Kašpar zažil vzrušující období vzletu a slávy, ale také klouzavý sestup z výsluní a smutné životní přistání.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit slavnému panovníkovi. Stačí říct Karlštejn.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Aviatika Jana Kašpara poslal do vzduchu hmoždíř. Je to 110 let
Legendární inženýr absolvoval svůj první veřejný vzlet 19. června 1910. Jeho začátek i konec podle dobového tisku oznámila rána z hmoždíře neboli z děla.
-
Od bratří Wrightů přes Jana Kašpara až k dnešním malým letadlům. Expedice do historie létání
Uplynulo 110 let od prvního řízeného letu na motorovém letadle u nás. Nejstarší práce o letadlech těžších než vzduch ale vypracovali teoretici z Čech už okolo roku 1880.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka