Jan Fischer: "Nemám komu si stěžovat a ani proč"

17. listopad 2010

Jan Fischer, český ekonom a statistik, bývalý předseda tzv. prozatimní vlády České republiky, se stal hostem svátečního vysílání.

V současnosti zastává Jan Fischer významnou funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Banka vznikla za účelem podpořit země, které se vydaly na cestu směrem od centrálně zaměřené ekonomiky. Za jedno, bezmála jednadvacetiletí, se zasloužila o rozvoj dopravní infrastruktury, či energetickou bezpečnost nejen našeho státu: "Myslím si, že se působení banky osvědčilo a není to tak, že bych se zastával svého zaměstnavatele. Co se týče mé osoby, ani já nemám důvod si stěžovat," dodal s úsměvem J. Fischer.

Bývalého premiéra se nám podařilo zastihnout v londýnských studiích stanice BBC. Popsal posluchačům své pocity z vnitřního působení za jedenáctý týden zastávání funkce viceprezidenta: "Poprvé po šesti letech mám nad sebou nadřízeného a Thomas Mirow (prezident EBRD) je velmi klidný a vyrovnaný člověk. Příjemné pro mě je, že si nepotrpí na přílišné rozmlouvání. Běžné porady vedení jsou koncipovány na 30 minut, což v tuzemských poměrech můžeme jen tiše závidět."

Ohlédli jsme se i za minulostí J. Fischera, který je z rodiny statistiků, jak sám říkává. Na první pohled by se mohlo zdát, že neměl na výběr čemu se bude po ukončení gymnaziálního studia věnovat: "Možná vás překvapím, ale dlouhou dobu jsem zvažoval myšlenku zabývat se českou literaturou, která mi velice imponuje," odpověděl J. Fischer na jednu z otázek moderátora Vladimíra Kroce. Přesto po ukončení studií pokračoval v rodinné tradici a nastoupil do statistického úřadu, kde mj. poznal i svou životní partnerku.

Logo

Podle slov J. Fischera bylo jedním z nejtěžších období jeho profesní kariéry odvolání z Českého statistického úřadu (ČSÚ), kdy byl nucen odejít do soukromého sektoru. "S rozhodnutím Marie Bohaté, která mě odvolala z ČSÚ, se pokouším vyrovnat ve své právě připravované knize. Pro mojí manželku to ovšem bylo období šťastné a pokud se jí zeptáte, na jakou dobu ráda vzpomíná, bude to právě tato.“ (Poz. redakce: M. Bohatá byla předsedkyní ČSÚ v letech 1999 - 2003). Aktuálně připravovaná kniha nese název "Ano, pane premiére aneb Rozhašená země" a jejímu obsahu jsme se pochopitelně věnovali podrobněji.

Více se dozvíte v přiloženém audiozáznamu ...

<hr /><hr /><br /><br /><br /><br />

Nestihli jste pondělní vysílání Hosta do domu? Přečtěte si článek Jana Profouse s názvem: "Kolem muže jménem Tycho Brahe existuje spousta pověr," říká Jan Rybář

Jan Rybář
<hr /><hr /><br /><br /><br /><br />
autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.