Jan Cimický: Civilizace, která by nám měla život usnadňovat, nám ho komplikuje

31. červenec 2014

Jak na depresi a celkovou otrávenost? Proč nám škodí informační technologie? A v čem jsou detektivky jako pohádky? Jan Cimický si obvykle zve hosty do Nočního Mikrofóra na Dvojce. Teď se ale jako host objevil sám.

K moderování Jan Cimický přičichl už před 50 lety, kdy se v tehdejším pořadu Mikrofórum vysílaly jeho fejetony. V 60. letech pracoval v dětském pořadu Rádio pod polštář, kde dětem radil s životními situacemi.

Dnes si zve hosty do Nočního Mikrofóra. „Moderování mě moc baví,“ přiznává známý psychiatr moderátorce Stanislavě Lekešové.

Informační technologie si nás osedlaly

Deprese, úzkost a fobie. To jsou dnes často skloňovaná slova. „Je to tím, že naše civilizace, která by nám měla usnadňovat život, nám ho komplikuje. Computer, který máme v hlavě, se přehřívá a stávkuje.“

Čtěte také

Například mobil už není naším sluhou, ale pánem. Stejně jako počítač. „Někteří jsou na nich závislí. Mají strach, aby neprošvihli nějaký telefon nebo důležitou zprávu. Ale ta nás vždycky dostihne.“

Podle Jana Cimického ta spousta informací, které vstřebáváme, v nás vytváří vnitřní napětí. „Náš organismus je zahlcený a vrací nám to tím, že se zasekne.“

Za spoustu problémů může psychika

Za stavy, kdy nám není dobře po těle, může často nelad v naší hlavě. Často se projeví třeba jako alergie nebo bolest žaludku.

Spousta lidí před dovolenou má strach z letadla. „Někteří to řeší tak, že se opijou, ale řada lidí přichází za lékařem.“

Deprese

Jak na vtíravý strach?

Vtíravý strach je záludný. Najednou se objeví a je tu. „Často nevíme proč, ale dokážeme s ním pracovat.“ Lékem jsou buď klasické prášky, nebo i nejrůznější volnočasové aktivity a alternativní metody.

Možností, jak posilovat lidskou psychiku, je prý celá řada. „Akupunktura mě v tomhle směru hodně překvapila.“

Dobrá detektivka je snem

Jan Cimický psal poezii, fejetony, novely, povídky a teď taky detektivky. Detektivka je v jeho očích pohádka, protože v ní zlo prohrává. „Ve skutečném životě zůstává obvykle lumpárna bez trestu.“

Detektivní žánr ho vždycky lákal. „Jako malý kluk jsem si četl s baterkou pod peřinou, protože jsem byl zvědavý, jak to dopadne.“ Jak tvrdí, muž nikdy nedospěje. A tak dál věří, že jednou napíše detektivku, kterou člověk přečte jedním dechem.

Proč považuje divadlo za lék? Jsou knihy nezastupitelným artefaktem? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.