James Bond je skvělá přehlídka designu, říká náš nejúspěšnější designér Petr Novague

4. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Daniel Craig jako James Bond ve filmu Není čas zemřít

„Bondovky jsou vlastně produktový design v pohybu. Je tam móda, výrobky i životní styl,“ reaguje na to, jestli není James Bondem tuzemského designu právě on. Minimálně stran mezinárodní ocenění je totiž Petr Novague nejúspěšnější tuzemský produktový návrhář. 

On a jeho práce se stali značkou, což je snem, ale zároveň prokletím. Kromě zakázek snů se na něj totiž obracejí i klienti, které jeho práce vlastně nezajímá. Jen se chtějí spojit s fungujícím brandem. Hodně si proto vybírá. Navrhuje toaletní štětky i letadlo, ale vždy pro firmy, které ho zajímají.

Zuzana Vlčková a Petr Novague v Nočním Mikrofóru na Dvojce

K tomu, že je třeba být pokorný a věcem se věnovat poctivě, dospěl celkem rychle. Zásadní pro něj byla zkušenost ze zahraničí. „Došlo mi, že je to celé jinak. Že nestačí chuť oslnit. Tvůrců je ohromné množství a prosadit se není jednoduché.

Zjistil jsem, že musím rychle dospět, jinak budu trapnej,“ říká Petr Novague v rozhovoru se Zuzanou Vlčkovou v Nočním Mikrofóru. Zkratky podle něj nefungují. Ke všemu je třeba dojít poctivě.

Jak pěstuje svoji značku? Má ještě profesní sny? A proč si myslí, že dnešní generaci chybí chuť pracovat?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.