Jaký je život na invalidním vozíku? To prozradil Martin Olišar

1. listopad 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stanislava Lekešová a Martin Olišar

Po úrazu se mu totiž během krátké chvíle změnil život a začal žít znovu.

V rozhovoru jsme se dozvěděli, jak se s touto situací vyrovnal, jak si uspořádal svůj život bez možnosti pohybu rukou a nohou a jak pomáhá i ostatním v rámci obecně prospěšné společnosti „Kvadru“, kterou založil.

Nový začátek

Martin Olišar se po úrazu ocitl na invalidním vozíku a i bez pomoci rukou a nohou obdivuhodně zvládá svůj život. Osudovým měsícem pro něj bylo září roku 2006. Tehdy šel se svým psem a kamarádkou pouštět draka, který se zamotal do koruny stromů: „Chtěl jsem draka osvobodit, bohužel jsem ale neodhadl sílu větve a z výšky 5 metrů dopadl na krční páteř.“ Už v momentě, kdy pro něj přijela sanitka, se prý začínal smiřovat s vlastní diagnózou. Člověk prý ztrácí téměř vše ze své dosavadní existence a často postižení přirovnávají úraz k úplně novému začátku, k novému životu.

Projevy ochrnutí lze zmírnit

Z hlediska zdravotního omezení je M. Olišar kvadruplegik, je u něj tedy postižena stejně spodní polovina těla, jako horní. Přesto se i u něj nemoc stále vyvíjí, a i když zprvu nebyl schopen téměř používat ruce, během několika posledních let došlo k výraznému zlepšení: „Teď to bude 7 let po úraze a musím říct, že došlo k jistému posunu, kdy se mé tělo uvolnilo. Samozřejmě díky různým rehabilitačním cvičením a posilování. Chce to čas, ale ruce už můžu omezeně používat.“ Je to ovšem individuální a přibližný čas, který vede z nemocnice zpět do běžného života zabere podle M. Olišara půl roku. Následuje ovšem další půl rok rehabilitací ve specializovaných zařízeních.

Invalida, vozíčkář, tělesně postižený (ilustrační foto)

Více si poslechněte v přiloženém záznamu rozhovoru na začátku článku…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.