Jakou slepici vybrat? Kočinky nezničí zahradu, kropenky obstojí před dravcem
Nejčastěji si lidé pořizují nosné hybridy. Jejich výhodou je, že snášejí hodně vajec. Ale mají i negativa. Podle chovatele slepic Josefa Blažka potřebují i hybridy dostatek místa, jinak se vzájemně uklovou.
„Někteří obchodníci nabízejí kurníky metr krát dva metry, do kterých se podle nich vejde osm slepic. To je ale přehnané. Raději si to vydělte dvěma. Na takovém prostoru bych umístil maximálně čtyři slepice,“ upozorňuje chovatel.
Lehká plemena do klasických ovocných zahrad
V poslední době má předseda chovatelů Josef Blažek ze Svinčan na Pardubicku hodně dotazů od mladších lidí.
„Chtějí vědět, která plemena chovat na klasické zahradě, kterou zdědili po babičce. Na takovou zahradu doporučuji lehká plemena jako leghornky, vlašky, hamburčanky nebo minorky.
Já chovám zakrslé kočinky. To jsou slepice, které váží kolem jednoho kilogramu, užitkovost je 80 až 100 vajec za rok. Vajíčka jsou nahnědlá a váží kolem 45 gramů. Kočinky jsou líbivé na kouknutí, existuje na dvacet barevných rázů, a mají rousy. Nechají se použít i k chovu na zahradě. Méně hrabou právě díky rousům. Když jsou ve voliéře a odpoledne se vypustí na trávu, tak si najdou to, co potřebují a nijak ji neponičí,“ pochvaluje si Josef Blažek.
Kropenky a vlašky mají šanci dravcům uniknout
Vzhledem k tomu, že přirozené potravy dravcům ubývá, shánějí ji v okrajových částech vesnic. Proto jsou pro chovatele slepic vhodné lehké a plaché druhy, nejlépe vlašky koroptví, které mají nenápadné zbarvení nebo české zlaté kropenky.
Díky své plachosti a nenápadnosti mají větší naději, že se před dravcem schovají. Ale stoprocentní to není.
I polotěžká plemena mají dobrou užitkovost
Polotěžká plemena jsou klidnější, nepřelétávají tolik a jejich užitkovost je dobrá. Mezi polotěžká plemena patří hempšírky, plymutky, rodajlendky, amroksky nebo sasexky. Váží od dvou do třech kilogramů.
Těžká plemena jsou určena hlavně na okrasu. Málo snášejí, zato se dají lehce pohladit. Jsou to například velké kočinky nebo brahmánky.
Související
-
Okrasné květiny v talíři? Proč ne! Denivka do rizota, monarda k masu, sléz na dort
Bylinkářka Radka Svatošová z Nemošic vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě. Denivka je pro ni zeleninou číslo jedna.
-
Jako bych měla sto dětí! Květiny jsou vůně a ta nejkrásnější křehkost, popisuje nevidomá floristka
O zrak přišla během dvou měsíců kvůli diabetu. „Trvalo mi rok, než jsem se z toho šoku nějak vzkřísila,“ vypráví Romana Lískovcová. Jak se dají vázat kytice pouze po hmatu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.