Jako malá jsem chtěla být moudrou babičkou, stařešinou kmene, směje se Juliet Navrátilová. Dnes lidem ukazuje, jak poslouchat své srdce

13. březen 2022

Držitelka prestižního britského průvodcovského ocenění, která jako dítě chtěla být vojákem. Žena, která si vážné autoimunitní onemocnění vyléčila během cesty po Latinské Americe. Autorka knihy Myslet srdcem, ale také žena, která se dlouho vyrovnávala s traumatem ze znásilnění - to všechno je Juliet Navrátilová, která přišla do pořadu Až na dřeň.

„Vždycky jsem poznala, kdo myslí srdcem a kdo jen hlavou,“ řekla nám Juliet Navrátilová. „Poznám to, ale nesoudím. Pokud je někdo jen v hlavě a slouží mu to, je to v pořádku.“ Už jako dítě prý měla velkou empatii a ve svých 19 letech se začala věnovat duchovním věcem a meditacím. Vlastní srdce prý ale začala poslouchat, až když vážně onemocněla.

„Když jsem byla malá a moje kamarádky si hrály na maminky, já si hrála na to, že jsem moudrou babičkou. Toužila být stařešinou kmene a všechny jsem vnímala jako své děti,“ líčila nám své dětství žena, která ale paradoxně chtěla být vojákem po vzoru svého tatínka. „Já mu tím chtěla ukázat, že si zasloužím jeho lásku. Dodnes jsem vděčná za svou skoliózu, která mi vojenskou kariéru neumožnila.“

Cesta k uzdravení těla i duše

V dětství bývala Juliet Navrátilová velmi často vystavena kritice a poslední kapkou při rozhodování, jestli opustit republiku, pro ni bylo znásilnění. Bylo jí 19 let a nebylo to poprvé. Znásilněna byla už předtím – ve svých 10 letech. „Bylo to tehdy tak traumatizující, že to mé tělo v rámci sebeochrany uzamklo do mého podvědomí a já na to zapomněla,“ vyprávěla nám Juliet Navrátilová o otřesném zážitku, se kterým se tehdy nesvěřila ani své nejbližší rodině. Vše začalo vyplouvat až mnohem později. „Ani těch skoro 30 let neubralo mým pocitům na síle a já na tom byla opravdu hodně špatně.“

Potlačené trápení se v jejím těle přetavilo do silných migrén a později i do autoimunitního onemocnění. „Lékaři mi chtěli nasadit kortikosteroidy, protože jsem na to byla velmi špatně, skoro jsem ani nemohla vstát z postele. Navenek jsem přitom vypadala celkem normálně a tím hůře jsem se cítila. Chtěla jsem umřít.“ Juliet Navrátilová se tehdy odhodlala z razantnímu kroku. Sbalila se a odjela do Latinské Ameriky „Chtěla jsem probádat své vnitřní světy a vyzkoušet tamní přírodní medicínu.“ V pralese absolvovala mnoho rituálů a uzdravila své tělo i duši.

Co zažívá člověk v osamění pralesního domku bez jídla, jak ho takové zážitky promění a proč Juliet Navrátilová dlouhé měsíce nemohla při úplňku spát? I o tom byla v pořadu Až na dřeň řeč.