Jako Kája Mařík! Obyvatelé Mníšku pod Brdy pomáhají s obnovou historické památky

24. červenec 2014

Mníšek pod Brdy se chystá opravovat 14 kapliček v unikátním barokním areálu Skalka. Na jeho stavbě se na sklonku 17. století podílel i známý stavitel Kryštof Dientzenhofer. S jeho rekonstrukcí pomáhají i obyvatelé Mníšku.

Skalka je poutním místem. V knihách Felixe Háje alias Marie Wagnerové tam s procesím chodíval i slavný školák Kája Mařík. A je dalším zastavením v našem seriálu o chátrajících památkách.

Skalka je ale příkladem památky, která se dočkala svých zachránců. A brzy se možná bude blyštit v původním lesku. Na rekonstrukci kapliček přispěli i sami obyvatelé města. Pokračuje tak oprava celého komplexu, který v druhé polovině 20. století téměř úplně zchátral.

Zcela nový klášter

Obnova začala hned po sametové revoluci. Úplně nově postavili stavaři bývalý klášter a obnovili i kostelík. „Kostelík byl vybudovaný v roce 1691 a celý areál byl postavený za tři roky,“ popisuje správkyně barokního areálu Tereza Středová.

Kostelík ale rozhodně není jako ostatní. „Přišli jsme vlastně do jeskyně. Říká se tomu grotta. Byla to uzavřená klenba, která měla připomínat Máří Magdalenu,“ vysvětluje mluvčí města Miloš Navrátil.

Občané Mníšku sobě

V kostele je 14 kapliček, klášter a poustevna. A právě kapličky je třeba odvlhčit a navrátit jim původní podobu.

Rekonstrukce prvních šesti kaplí naznačí, kolik peněz bude nakonec potřeba. Občané Mníšku pod Brdy přispěli ve veřejné sbírce částkou 140 tisíc korun, město zatím přispěje částkou 100 tisíc.

Rubriku Ohrožené památky poslouchejte každý čtvrtek od 9:10 na Dvojce. Nebo pak ze záznamu v iRadiu v rámci dopoledního proudu pořadu Je jaká je.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.