Jak zabránit nadměrnému pocení? Máme pro vás léky na pot
Když se k vedru přidají genetické dispozice, je to smrtící kombinace. Ale bojovat s tím jde. Poradí primářka Miroslava Pelechová z Ústavu lékařské kosmetiky v Praze.
Velká horka. A někteří z vás mají navíc tu smůlu, že zdědili výraznější sekreci žlázek. A ty teď pod tlakem (teplotním nebo stresovým) pracují ještě víc. Výsledkem je rozsáhlé a nepříjemné pocení. Lidé si kupují antiperspiranty, deodoranty. Ale existuje i perorální léčba, kdy jíte léky.
Jsou to léky na snížení psychického napětí, snížení vegetativní reaktivity. „Třeba Prothazin a Belaskon. Mají lehce tlumivý účinek, takže vám je lékař bude ordinovat na večer. Jako bonus se ještě navíc dobře vyspinkáte,“ říká primářka Miroslava Pelechová.
Botulotoxin do podpaží
Na pocení rukou a nohou se zkoušela taky iontoforéza. Na podpaží funguje na 100 % aplikace botulotoxinu typu A. Využívají toho hlavně golfisti. „Nechci říkat, že mají pocení na nule, ale rozhodně to nikdo na jejich tričku nepozná.“
Potní žlázka vytváří sekreci (pot) povelem s ukončením nervů, a to v podobě chemického mediátoru acetylcholinu. Když si představíte, že na zakončení nervu se usadí botulotoxin typu A, tak je obsazeno a k žádné sekreci acetylcholinu nemůže nedocházet.
Další možností je chirurgických zákrok. „Ten je ale v mých očích velmi hrubý,“ myslí si lékařka. Zdravotní pojišťovna vám nic z toho neuhradí. Podle primářky se cena estetického výkonu (např. za botulotoxin) pohybuje kolem 12 000 Kč.
Antiperspirant: ano, nebo ne?
První volbou jsou ale různé podoby chloridů hlinitých. Ne každý je ale snáší a navíc vědci už mnoho let řeší, jestli je jejich dlouhodobé používání pro organismus vůbec zdravé. Existují alternativy.
„Variantou tak jsou extrakty z jílu, perlity nebo chráněné molekuly, které si vyrábějí toleribin a podobně.“ Pokud si nevíte rady s výběrem, zeptejte se v lékárně.
Jak bojovat s pocením?
- pokud se víc potíte, musíte se sprchovat ráno i večer
- podpaží musí být suché
- tam, kde se víc potíte (nemusí to být jen podpaží), aplikujte nějaký antiperspirant
- s výběrem se poraďte v lékárně (existují i hypoalergenní spreje)
- přípravek musíte nanášet na suchou kůži, v tenké a rovnoměrné vrstvě
Holit, nebo neholit?
A co lékařka říká na novou módu amerických filmových hvězd, které dávají na obdiv, že se v podpaží neholí? „Hm, to jim přeju. Tahle móda mi v některých tramvajích způsobuje, že raději vystoupím.“
Doporučuje ale zvážit laserovou epilaci podpaží, tedy odstranění chloupků. „Když totiž axillu oholíte, tak je hrozně dráždivá na zevní aplikace. A pak nemusí různé přípravky tolerovat,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.