Jak využívat léčivky šalvěj a yzop

8. leden 2014
Rada pro tento den

Šalvěj lékařská je vytrvalá rostlina, která je u nás hojně pěstována na zahrádkách. Z listů připravujeme nálev, lihovou tinkturu a odvar. Bylina má široké léčivé působení.

Léčí a také chutná
Chladný šalvějový nálev snižuje pocení, ženám v přechodu pomáhá snížit hormonální nerovnováhu, působí proti různým bakteriím, plísním a virům. Šalvěj také pomáhá léčit nachlazení, bolesti v krku, nemoci ledvin, gynekologické záněty a pásový opar. Šalvějové kloktadlo má velmi silné hojivé účinky na zanícený krk a záněty dásní. Koupele ze šalvěje pomáhají hojit rány. Šalvějové nálevy nepoužíváme ve větších dávkách a dlouhodobě, neboť obsahují jedovatý thujon. Při přípravě odvaru (bylinu vaříme 3 minuty) toxická část thujonové silice vyprchá, takže odvar je o něco méně účinný. Pojídání 5-7 čerstvých listů šalvěje denně pomáhá proti cukrovce. Šalvějové listy jsou výborné i jako koření při přípravě kuřecího a rybího masa.

Nejen na průdušky
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalá bylina, která se u nás se pěstuje na zahrádkách jako koření nebo pro své léčivé účinky. Užíváme nálev z kvetoucí natě, který má široké léčivé působení. Pomáhá zejména při léčbě průdušek se silným zahleněním, působí dezinfekčně až antibioticky, dále léčí poruchy zažívacího ústrojí při zánětech a nadýmání a také nemoci ledvin. Léčivka je velmi vhodná do bylinkových směsí. Mírně tonizuje a stimuluje organismus, u starších lidí v kombinaci s čechřicí a úročníkem bolhojem působí jako silné geriatrikum. Studený yzopový čaj pomáhá proti nežádoucímu nadměrnému pocení. Bílé víno s vyluhovaným yzopem působí jako afrodisiakum. Sirup z yzopu uvolňuje hleny a podporuje jejich vykašlávání. Yzopový olej pomáhá hojit spáleniny ze slunce a je vhodný na masírování postižených údů při mozkových příhodách. Yzop se používá i k ochucování masitých jídel.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v lednovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio