Jak to vidí Táňa Fischerová - 17.2.

17. únor 2010

Středečním hostem pořadu Jak to vidí (po 8:30 hodině) byla herečka a spisovatelka Táňa Fischerová. V článku opět nabízíme needitovaný přepis pořadu. (Od 1. září 2008 zveřejňujeme /až po 24 hodinách, u pátečního pořadu až v pondělí/ needitované a neautorizované přepisy půlhodinových talkshow našich hostů. Tento pořad ZDE na také najdete ve zvukové podobě.)

Jak to vidí Táňa Fischerová ...

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý poslech vám všem přeje Zuzana Burešová. Hostem pořadu Jak to vidí je dnes herečka Táňa Fischerová, vítejte, dobrý den.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Hezké ráno.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Začneme hned prvním tématem, které jste sama zvolila, Lesy České republiky zahájily tendr na prodej dřeva a lesní práce za 16 miliard korun. Jedná se o to, že ty tendry pokryjí asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů České republiky, zásadní změnou bude to, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžařské firmy samy. Dříve to bylo tak, že polovinu prodávaly pak Lesy České republiky. Co tohle všechno může v důsledku znamenat?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
No, mě na tom nejvíc zaujalo to, že ty lesy jsou přece národní bohatství. Nejde jenom o ten materiál vytěžený, který se prodá, jak se všechno teď jenom převádí na to, co můžeme zpeněžit a na ekonomiku. Lesy jsou plíce planety a lesy nesmírně potřebujeme. A já mám pořád pocit, že u nás vlastně už od těch 90. Let, ale stále převažuje ten pocit, že ty lesy jsou tady jenom jako jakýsi materiál, který se nějakým způsobem prodá, vytěží. A to je devastující, protože to skutečně je národní bohatství. To je jedna věc. Zdá se mi, že taky se stále mluví o korupcích v českých lesích a o tom se mluví desetiletí už snad pomalu o korupci a pořád se nic neděje. Já samozřejmě dovnitř do těch tendrů nevidím, ale to, co mě teď zaujalo, bylo to, že velkou stížnost napsali docenti, profesoři odborných fakult, samozřejmě ekologové a že dokonce tvrdí, že tím se porušuje lesní zákon, že prostě není možné pronajmout půdu na deset let soukromým společnostem. A to mě na tom fascinuje, že u nás se vlastně neustále obcházejí zákony, jestliže to obchází lesní zákon, jak je možné, že to vůbec někdo navrhne a navrhne to člověk, který by měl chránit Lesy České republiky. Tak to je to, proč o tom dneska chci mluvit, protože já ty podrobnosti samozřejmě neznám, ale předpokládám, že pokud si stěžují nějací odborníci, že je dobře znají a vědí, o co jde, tak čekám, kdy už konečně nastane nějaká diskuse a začne taky naslouchat lidem, kteří tomu opravdu rozumějí.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Právě, že vedení Lesů České republiky tvrdí, že tímto opatřením zabrání korupci, protože na všechny ty práce nestačily, to znamená, že si pořád najímaly nějaké firmy, kterým platily miliardy. To je jejich stanovisko a těmito tendry prý té korupci zabrání.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
No, dobře, ale tady jde o pronájem těm firmám na deset let, to přece je něco zase jiného, než smlouva s nějakou firmou. To za prvé. Za druhé, já jsem celý život podporovala malé proti velkému. Já si myslím, že ty malé firmy mají velký význam, protože přinášejí v místě zaměstnanost a rozhodně se chovají citlivě, protože nemají ty obrovské stroje. Já jsem někde na videu viděla takový obří stroj, který přijede do lesa, během vteřiny vám pokácí strom, stáhne z něj kůru a rozřeže ho, takže za pět minut, já nevím, možná za deset ten strom neexistuje. A jak si někdo koupí stroj, ať už je to rypadlo do tunelu Blanka obří, nebo ať je to prostě takovýhle stroj, tak ten stroj se musí zaplatit a ten stroj musí neustále žrát, jak ten Budulínek. A tak se mi zdá, že mi pořád krmíme ty stroje a stále se vytrácí ten skutečně lidskej přístup ke světu, protože porazit strom dá nějakou práci a jistě i ty malé firmy už jsou mechanizované nějakým způsobem, ale pořád nadělají menší škodu než ty velké. A navíc opravdu zaměstnanost v místě potom klesá, protože ty velké si najmou nějaký cizince, takovýhle stroj a máte vymalováno a krom toho ekologové stále upozorňují na to, že by se neměly kácet ty takový ty velký plochy, ale že by se mělo vykácet pár stromů, jednotlivý stromy a že to potom bude svědčit lesům a nám všem, protože ten les skutečně není jenom na prodej. Takže si myslím, že to je k úvaze i z těchto důvodů.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, někteří politici tvrdí také to, i někteří lidé právě z té oblasti dřevařského průmyslu, že tím se zlikviduje tedy ten prostor pro malé firmy, pro pily a podobně. Ještě jenom jednu věc, k tomu jednu otázku. Vítězové tendrů vedle těch těžebních prací a prodeje dřeva mají zajistit právě i ty pěstební práce a dodávky sadebního materiálu. To je tam napsané, věříte tomu?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Ne, protože to se mně právě zdá docela nebezpečné v tom, že to jsou přece lidi, kteří mají jinou odbornost. To znamená, že to udělají podle právně pozitivistického pohledu na svět, něco koupí a něco si tam nějak bez lásky strčí do té země. Já si prostě myslím, že to je celý špatný systém, tedy já hlavně věřím těm, kteří to studují a kteří se tomu věnují, že ti vědí, o čem mluví mnohem lépe, než já. Ale já stále žasnu, že tito lidé, kteří vůbec přijdou s takovýmhle návrhem, jsou stále na svých místech a že se nic neděje.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Hostem rubriky Jak to vidí je dnes herečka Táňa Fischerová. Už jsme ve vysílání Českého rozhlasu 2 Praha mluvili o praktikách kontrolorů ČEZu. Jenom zopakuji, že 26 je jich obviněno z toho, že v téměř 50 případech vydírali odběratele elektřiny. V této souvislosti je docela zajímavý výrok premiéra Fischera, který apeloval na akcionáře ČEZu, aby důkladně dohlédli na zákonnost procesů ve firmě. Co o tom soudíte? Mluví vám to z duše?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
To mi mluví velmi z duše, doufám, že se to stane, protože o tom komandu už se namluvilo dost, já si myslím, že o tom mluvit nemusíme. Ale to, co mě zaujalo, je to, že zase nikdo za nic nenese odpovědnost, protože to je skutečně pro mě jeden z nejděsivějších příkladů rozkladu demokracie a státu, protože pokud si každej udělá polosoukromou vojenskou jednotku, která vezme právo do svých rukou, tak nač ten stát máme. To je konec. To je skutečně konec. To je nejnebezpečnější, co se vůbec může v jakékoliv zemi stát a když se podíváte do jakékoliv země, kde se rozložil stát, tak tam existují už jenom polovojenské jednotky a ty se nedrží žádného práva, ty si samozřejmě právo vzali do svých rukou a chovají se naprosto tak, jak chtějí. To znamená, že to, že se to tady stalo, je opravdu signál vůbec nejděsivější pro mě a já nechápu, že ten pan Roman ještě na té židli sedí, protože to je přesně to, jak je u nás všechno zabetonované. Všichni mluví o protikorupčních opatřeních a jak s tím teď teda opravdu zatočíme, ale pokud se nevyvodí odpovědnost z tak hrozné věci například, jako se stala tady a přitom pan Roman samozřejmě to dlouho bagatelizoval a nakonec se stalo, že dočasně odvolal toho vedoucího té jednotky, že jo, údajně měl jednou zbraň, takže ono to nakonec dopadne tak, že všichni zůstanou na svých místech, on se za čas vrátí, že už vlastně takovej malej přečin už se nemusí teď trestat, oni nebudou mít černé uniformy, ale třeba si na to dají nějakej prímek hezkej nebo budou modré a budou to dělat trochu jemněji. Ale ten samotný fakt, že tydy je nějaká polovojenská jednotka, která vymáhá právo naprosto protiprávním způsobem, že někoho odveze někam v noci a pak ho donutí, aby podepsal smlouvu, která je stokrát větší než ten dluh, to přece vůbec nejde. A jsem moc ráda, že tedy to vyšetřuje ta protikorupční policie. Doufám, že to tedy dovedou k nějakému závěru, ale ten skutečný závěr spočívá v tom, že musí přece být odvolán ředitel Roman. A krom toho si myslím, že by politici, pokud to myslejí vážně, měli odvolat i lidi z dozorčí rady, protože já, když jsem byla ve sněmovně, tak jsem se ptala, proč musejí všude sedět politici a kontrolovat to, a oni říkali, no, proto, že jsou to státní nebo polostátní firmy a my vlastně hájíme zájem státu, tak proto my tam jsme. A teď se ukazuje, že oni nic nehájí, protože buď ty lidi, který tam seděj, to věděli a přikryli to stejně jako pan Roman, anebo to nevěděli a potom tu práci dělají špatně. A je třeba už konečně vymést ten Augiášův chlív a říct, dobře, ty lidi selhali a jak se to začne čistit, tak se taky začne čistit mnohem víc věcí.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Nechci vás zaskočit už mojí poslední otázkou k tomuto tématu, ale přece jenom, kdybyste měla zapátrat v paměti, vzpomněla byste si, který politik se skutečně k nějaké takové kauze postavil čelem a opravdu odešel ze svého postu a nesl za to zodpovědnost. Teď možná bude asi dlouhá pauza, dlouhé ticho. Okamžitě by nás zřejmě vůbec nikdo nenapadl. Možná, že posluchači nám napíší na mail, koho oni si váží, že z něčeho takového učinil zodpovědnost. Možná potom se podíváme na mail. Tady je Český rozhlas 2 Praha.
Přeneseme se k branám Dopravního podniku hlavního města Prahy, ten nesplnil příkaz pražského magistrátu, aby do konce loňského roku zmizely z metra herny, podle údajů České televize z dvaceti smluv vypověděl dopravní podnik jenom jednu jedinou a navíc podepisoval nové smlouvy i v době, kdy měl řešit jejich ukončení. Možná, že jsme se oklikou zase vrátili k tomu tématu předchozímu.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Ano, tak to je další kandidát na odvolání, i když dneska jsem se rozhodla, že budu odvolávat, tak dobře, já udělám takový seznam. Protože ono je to totiž zvláštním způsobem prorostlý a tím pádem neodstranitelný. Jestliže magistrát vydá nařízení, že ty herny budou mizet a tady to nikdo vůbec nerespektuje a jak jsem si všimla, oni teď říkají, máte pravdu, tady jsme nějak asi pochybili, to bylo tím, že jsme nějak přeskupovali ty lidi a tak tam vznikla díra a zase to jde dál. Teď se ukazuje, že ty smlouvy jsou nevypověditelný, protože smlouva na deset let je smlouva na deset let a jinak se platí a samozřejmě to všechno platí zase ti daňoví poplatníci. A tak to jde dál. Já teda si myslím, že pan Dvořák vůbec je kandidát na odvolání ještě z dalších důvodů, ale já teď bych zmínila kartu Opencard opět z trochu jiných důvodů, než se teď mluví o těch tunelech, což je samozřejmě zaplaťpánbůh, že se to odhalilo a že do toho lidi víc viěj. Myslím, že to nikdy nebude výdělečný, ale dejme tomu, že se nemá vydělávat na tom, to bych ještě přijala ten argument, ale ono to pro někoho výdělečný vždycky bude. To je právě to, co se tak jako zamlčí. Ale mně na tom od začátku vadila jiná věc, nebo tedy tahle samozřejmě velmi, ale taky to, že nám pořád všichni vysvětlují, jak ten trh je dobrý, protože vy si můžete vybrat a vybrat tu kvalitu a zákazník rozhoduje, protože on prostě vlastně kultivuje ten trh a na těchto věcech zjišťujete, že si vůbec vybrat nemůžete. Jestli si někdo chce vzít čipovou kartu, mimochodem když to začínalo, tak se mluvilo o tom, že čtečkou to může někdo na 20 metrů přečíst, tak to mně například se vůbec nelíbí, že jsme pořád všichni čím dál víc a víc vtažený do toho elektronického světa. Dobře, někde to slouží, ale někde ne. Já vůbec nevím, proč musí mít čipovou kartu, já jsem to nikdy nepochopila. V čem je to lepší než ten systém, který je dneska.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Raději bysme měla prostě kupón.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
To, co mám, to funguje, ale dobře, tak někdo chce čipovou kartu, někdo to chce vyrábět, nechť ji má. To zase já do svobody druhýho nechci zasahovat. Ale já jsem zjistila, že zmizí ty papírový kupóny, takže já už nemám možnost volby. Já ať chci, nebo nechci, já budu tlačena dopravním podnikem, abych si tu kartu pořídila, protože jinak nebudu moci jezdit metrem a to už pro mě je teda opravdu zásah do teda mých práv jako účastníka toho trhu, protože já nemám žádnou volbu. Ono se to pomalu betonuje jako za starého systému. Soudruh soudruhovi vždycky nějak podržel židli a my jsme nemohli nic. Takže mně na tom vadí i tohle, že já tu nemám možnost volby a nikdo mně nikdy nevysvětlil, proč je třeba ten systém měnit, když je dobrý, zavedený a funguje.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná, že v budoucnosti se právě odpovědi na tyto otázky dozvíme. Tady je Český rozhlas 2 Praha, hostem rubriky Jak to vidí je dnes herečka Táňa Fischerová.
Začátkem února trávili v Tatrách víkend čeští i slovenští lobbyisté, manažeři a podnikatelé. Konal se tam turnaj jedné banky, myslíte si, že tohle je způsob, jak si zajistit přízeň vlivných lidí?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Myslíte mezi sebou vzájemně?

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Mezi sebou a hlavně té banky, která organizuje pro vlivné lobbyisty, manažery jakýsi turnaj, sezve je tam, je to pro ni taková cesta, jak se k těm lidem dostat a zajistit si jejich přízeň?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Nevím, zřejmě ten, kdo tu banku vede, si myslí, že ano, ale mně na tom zaujala jiná věc. Jaká je to vlastně bída ducha, protože dřív vždycky byli lidi bohatí, ale oni nějak věděli, že se za prvé o ten majetek mají s někým dělit a že to nemají tak okatě vystrkovat, to byl vždycky znak těch takzvaných /nesrozumitelné/, těch novozbohatlíků, teď s tím ještě neuměli a teď ukazovali ty zlatý prsteny a všechno, co mají, zlatý hodinky s diamantama a s vodotryskem a vedle toho existovali lidé, jako byl třeba slavný pan Hlávka, který, mecenáš, architekt, který prostě postavil koleje pro studenty, který věděl, že těch peněz musí užívat taky pro tu společnost a pro ty druhé, kteří neměli takový štěstí. To jsou ty peníze, které slouží a které jsou v dobrých rukou a mně to připadá jako opravdu znak těch novozbohatlíků, že si okoukají ještě, že v cizině teda milionáři jezdí na koních, jo, to je dobrý, tak to uděláme taky, pak tam jedou soukromými letadly, to všechno, já jich vlastně, mně jich je strašně líto, tak strašně líto za to, že vůbec nechápou, kdo jsou oni a jaký je svět a že žijou tak oddělený a výlučný život, já opravdu v životě jsem nikomu nic nezáviděla a ať si to nechají, ale aby aspoň věděli, já si myslím, že my bychom se na ně měli dívat s lítostí, protože kdyby třeba oni si navlíkli rukavice a jezdili po ledě a hráli s nějakými, já nevím, lidmi, kteří to potřebují, udělali třeba takovejhle zápas ve prospěch těch lidí, nějaký skupiny, tak bych si řekla, hele, to jsou docela dobrý lidi, jo, ty se snaží aspoň něco dělat a ukazovat, ale tohle, to je, je to opravdu k politování.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Zvlášť v současné době, v době ekonomické krize, kdy stále zveřejňujeme čísla o vysoké nezaměstnanosti, o určitých regionech, kde opravdu je 70 zájemců na jedno pracovní místo, jako to bylo před několika týdny. Možná o morálce si povíme ještě za chvíli s Táňou Fischerovou.
I vlivné dámy mají totiž svůj VIP klub, který by měl sloužit charitě, ale nikdo moc neví jaké, mezi členkami klubu nebo o těch, kterých se v této souvislosti mluví, tak jsou například Renáta Vesecká nebo třeba Lucie Talmanová. Možná, že se zase dostáváme k tomu, co jsme, o čem jsme mluvili před chvílí. Dámy získávají tedy miliony, ale jaksi ten výkaz té činnosti, co všechno bylo odvedeno na charitu, není. Ono ze zákona vlastně, oni nemusejí ani vykazovat činnost, což se mi zdá taky zvláštní.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
No, protože to je zřejmě nějaká společnost, která není ani nadací, ani nadačním fondem, ti totiž musejí, takže je to velice šikovný takhle to založit, považuju to za velkou zase hanebnost, protože pokud se zaštiťují charitou a nedají na ni, to je prostě, to je snad ještě horší. To je prostě, to už nemám pro to slov a myslím si, že je velmi nešťastné, že se tam vyskytla paní Vesecká, protože ta by si zejména měla dávat pozor na to, kam chodí, třeba tam byla jenom jednou, já nevím, to vlastně ty zprávy jsou kusé, ale takový člověk vůbec nesmí přijít do kontaktu s něčím takovým, kde to není v pořádku a nezajímat se o to, kam ty peníze jdou. A to, co mě ještě zaujalo, to vlastně souvisí s naším tématem, že při té příležitosti se tak nějak provalilo, že, nebo provalilo, vešlo ve známost, že pan Julínek a pan Johannes sedí v dozorčí radě ČEPSu a že tak nějak jim tam dali meloun nebo tak něco, jen tak si řekli, hele, tak to jsou tady holky prima, těm dáme, jo. A tady vidíte, jak to chodí, jako já vůbec nevím, proč pan Julínek, který má úplně jinou odbornost, sedí v dozorčí radě ČEPSu, nevím, jestli tam seděl za svého ministrování a měl na to čas nebo jestli to dostal jako odměnu, aby nebyl smutnej, že už není ministr, ale to je přesně to, jak je ta společnost rozparcelovaná a jak s tím nemůžete hnout a pokud se to nezačne čistit, tak se nic nezmění.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
To je událost, která je stará několik dnů a myslím si, že se k tomu novináři budou ještě vracet. Ale neměli by to být jenom novináři.
Posloucháte dopolední vysílání Českého rozhlasu 2 Praha. Hostem rubriky Jak to vidí je dnes herečka Táňa Fischerová. Před několika týdny probleskla taková poměrně zajímavá zpráva o tom, jestli má reálný základ, jestli bude něco na ní pravdy, to se dozvíme postupem času, zkrátka objevila se zpráva, že pražská ODS má takový jakýsi plán, jak v komunálních volbách porazit malé strany, občanští demokraté chtějí hlavní město rozdělit na sedm volebních obvodů a zvýšit tak nutný počet hlasů pro zisk jednoho zastupitele. Tím by v podstatě se eliminoval zisk malých stran. Je to prostě zatím jenom úvaha. Co o ní soudíte?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
No, to je další zpráva o zoufalém stavu demokracie. Já teda věřím a doufám, že k tomu nedojde, protože pokud by k tomu opravdu došlo, pak bych doporučovala všem voličům, kterých by se to týkalo, aby prostě exemplárně tu stranu nevolili, protože by volili zánik demokracie, protože pokud někdo má většinu a může si to dovolit a dovolí si to, pracovat nikoliv ve prospěch těch, kteří zastupuje, ale ve prospěch svého úspěchu, tak je to prostě pád, to je konec. Protože pak si ty zákony vždycky udělám na míru, takže já chci věřit v tomto případě, že to byl jenom hloupý nápad a že to nebudou realizovat, ale budou, pak doporučuji vyvodit důsledky velmi zásadně.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Můžete jenom posluchačům vysvětlit, proč by to tedy skutečně pro ODS, to rozdělení volebních obvodů v Praze bylo tak výhodné, jakým způsobem by oni tedy eliminovali právě ten postup malých stran.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
To je ta volební matematika, já tedy nejsem v matematice zrovna silná, ale prostě ta matematika je tak udělaná a ono vůbec se říká, že kdyby byla republika jeden velký obvod, tak by to bylo nejrovnější v těch, v tom počtu hlasů. Ale právě proto, že i v těch parlamentních volbách u nás jsou nestejně velké obvody, tak ten hlas voliče váží, neváží ve všech krajských stejně. A nebo v těch volebních obvodech, a tak se může, vím, že třeba vždycky všichni citují Karlovy Vary, karlovarský obvod, že tam ty malé strany nemají vůbec žádnou šanci. A všimněte si na zelených, kteří měli poměrně velký, myslím, že sedmiprocentní zisk někde na severu a přesto se tam vůbec nedostali, protože právě ty hlasy, hlas voliče prostě neváží stejně, takže tohle čachrování s velikostí obvodu je velmi nedobré a nahrává těm velkým.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Jenom zopakuji, že skutečně zatím je to úvaha, tak snad nebude dotažena do konce.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Věřím tomu také.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Naším hlavním tématem ve vysílání Českého rozhlasu 2 Praha jsou stomatologové, jejich požadavek, abychom si platili i za obyčejné amalgámové plomby. Podle České stomatologické komory je to tak, že oni ten výkon, tedy výrobu a vůbec všechno, co souvisí s tou výplní, tak odhadují na 400 korun, ale od pojišťovny dostávají 220 korun, z toho vyplývá, abychom si za amalgám platili sami. Hodláte takto u zubaře postupovat a otevřít peněženku?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
No, já budu muset, pokud se to stane normou a nebudu mít jinou možnost, tak nikdo z nás vlastně nebude mít zase volbu. Ale.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Připlatit si na jiný druh výplně, ten amalgám zase tak kvalitní nevím, moc asi není, je to ten nejlevnější výplň, takže vy byste si mohla připlatit, ale mohla byste využít jinou výplň.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
To je jedno, teď jde o to, zda se to bude, nebo nebude platit, že jo, protože já, dejme tomu, bych si ještě připlatila, ale jsou tu lidi, kteří si prostě nepřiplatí, protože nemají z čeho. To je třeba mít ve vědomí, když se takováhle věc dělá. Já samozřejmě bych nechtěla, aby někdo někoho dotoval, ale to je asi věc vyjednávání mezi pojišťovnou a zubaři, protože tam nejspíše budou vědět skutečně, jaké jsou skutečné náklady. Já to totiž nevím. Mně to někdo řekl jako fakt, můžu tomu věřit, můžu to zpochybňovat, nevím, ale vím, jaký bude výsledek. Uvidíme na ulici lidi bez zubů, vrátíme se zpátky k tomu, že prostě zuby nebude mít každej a většina nebude mít už možnost si dát plombu a na konci budou zubaři bez pacientů, protože prostě těch bohatejch jim nestačí. Takže je třeba domyslet ty důsledky a hledat nějaký kompromis. Samozřejmě, že nikdo nechce, aby dopláceli, ale taky je třeba se podívat, co je na tom konci.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tam se možná uvažuje, že pro ty děti do těch 18 let, pro ty seniory by to možná mohlo být jiné, ale vůbec ta úvaha tady je a jestliže se dostane na jednání Poslanecké sněmovny, tak tedy až na to nové, nicméně co si myslíte třeba o počtu našich stomatologů, je jich velmi málo, jeden stomatolog má snad pod sebou až 1700 pacientů.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Já jsem to slyšela, já nevím, tady do tohohle opravdu nejsem schopna mluvit, protože tomu moc nerozumím. Já osobně mám štěstí, mám moc dobrou paní doktorku a dokonce, když jsem v létě na chalupě měla problém, tak i v Děčíně jsem našla skvělou paní doktorku, takže já to z vlastní zkušenosti potvrdit nemohu.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Mám také dobrou doktorku v Kladně, takže jsem také velmi spokojená. Na závěr, než se rozloučíme, mluvili jsme o tom, co vás pálí, co vás netěší, můžeme se rozloučit taky nějakou optimistickou zprávou, co vás třeba v těch posledních dnech potěšilo?

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Tak já mám v hloubi duše vždycky optimismus. Já si myslím, že když člověk vidí okolo sebe neutěšený svět, že si to nesmí vevnitř nechat zhasnout to světýlko a že dokud tady jsme, tak že vždycky můžeme něco dělat, s někým se spojit, někoho potkat, že ten svět zase, když se díváte do lidskejch očí, tak není tak špatnej. Aspoň teda do některejch.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to je hezký závěr našeho dnešního povídání, názory herečky Táni Fischerové jsme slyšeli v pořadu Jak to vidí. Můžete si i přečíst v přepisu na internetu, adresa je www.rozhlas.cz/praha. Repríza pořadu, tak tu plánujeme na dnešní večer po 23. Hodině. Paní Táňo, jsem ráda, že jste přišla, přeji vám krásný den a zase někdy na slyšenou.

Táňa FISCHEROVÁ, herečka
--------------------
Krásný den vám i posluchačům.

Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Posloucháte Český rozhlas 2 Praha.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Táňa Fischerová
Spustit audio