Jak to vidí Jefim Fištejn - 16.10.
Pátečním hostem pořadu Jak to vidí (po 8:30 hodině) byl komentátor a publicista Jefim Fištejn. V článku opět nabízíme needitovaný přepis pořadu. (Od 1. září 2008 zveřejňujeme /až po 24 hodinách, u pátečního pořadu až v pondělí/ needitované přepisy půlhodinových talkshow našich hostů. Tento pořad ZDE na také najdete ve zvukové podobě.)
Jak to vidí Jefim Fištejn ...
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Vladimír Kroc vám přeje dobrý poslech. Hostem pořadu Jak to vidí je dnes publicista Jefim Fištejn. Vítejte. Dobrý den.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Dobré ráno.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Sinaje ne zelonoja planeta, promiňte mi tu výslovnost, tak se jmenuje ruský překlad knihy Václava Klause, který za podpory LukOilu představil své dílo před 2 dny, tuším, nebo 3 v Moskvě. Většina zpravodajství se věnovala spíš ale jeho výhradám k Lisabonské smlouvě. Co dalšího přinesla letošní druhá cesta českého prezidenta do Ruska, o tom se moc nemluvilo, nepsalo. Jak to vidíte vy?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Opravdu nevím, o čem prezident Klaus a prezident Dmitrij Medveděv spolu hovořili, ale z těch výstupů, které jsou mi známé, je patrno, že hovořili především o vzájemných česko-ruských vztazích, o ekonomických problémech, o ekonomické spolupráci, která mimochodem vždy doprovází cesty Václava Klause a vždy se snaží být nápomocen českému průmyslu a obchodu v tomto smyslu. No, a poslední výstup, který jsem zaznamenal, je, že se hovořilo také o Lisabonské smlouvě a o dalším procesu sjednocení Evropské unie. Právě o tomto posledním aspektu bych chtěl spíše pohovořit, než o sporné knize. Mimochodem v sále moskevské univerzitě, v aule, kde Klaus měl tuto přednášku, velmi těsně před ním vystupovala Hillary Clintonová a bylo to docela pozoruhodné, protože ji posadili na pódium a v pozadí byla velká opona se symboly Sovětského svazu předtím ještě, nyní již rozpadlého, takže hovořil na pozadí srpu a kladiva.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
On je rozšířen takový názor, že Moskvě se rozpory uvnitř Evropské unie hodí. Souhlasíte s tím, že proto si Rusové Václava Klause hýčkají?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Vůbec s tím nesouhlasím. Je to velmi pozoruhodná chyba nebo mýlka, která se vloudí do myšlení každého pozorovatele, protože vychází ze špatně pochopeného principu nepřítelného nepřítele je můj přítel, což neplatí ani v živé přírodě, ani v přírodě sociální, ani v politice, nezřídka je nepřítel mého nepřítele, nakrásně může být i mým nepřítelem. V případě Václava Klause je to velmi pozoruhodná mýlka, protože ničím současné Rusko nedalo najevo, že by se mu více hodila Evropa roztříštěná, Evropa jednotlivých států, nikoliv Evropa sjednocená. Ba tvrdím, že naopak.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ono ale zdánlivě to tak vypadá logicky.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Ale proč, v čem je logika věci, jen v tom, že Klaus zastává zároveň postoje, velmi bych to řekl diplomaticky, chápavé vůči pozicím, vůči postupům a vůči postojům Ruska, a zároveň zastává pozici nepříliš vstřícného co do sjednocovacího procesu Evropské unie. To je pouze na povrchu věci. V Evropě není málo politiků, a najdeme je i v našem bezprostředním sousedství, přímo třeba v České republice, kteří zároveň jsou velmi rusofilní nebo proruští a zároveň velmi proevropští. Najdeme je na domácí politické scéně, mohl bych jmenovat předsedu sociální demokracie nebo stínového ministra zahraničí, kteří jezdí jako domů do Moskvy a zároveň do Bruselu. Ale i ve zbytku Evropy není málo takových politiků, třeba v našem bezprostředním sousedství, Robert Fico, který je proruský ještě více než je Václav Klaus, ani neuznal samostatnost Kosova a zároveň tvrdí o sobě, že je mimořádně eurofilní, mimořádný pan Evropan a třeba takový Silvio Berlusconi, který je přímo intimus Vladimira Putina, ruského předsedy vlády, tak je zároveň právě ten politik, který se snaží o co nejsjednocenější Evropu a mluví dokonce o nutnosti sjednotit takzvanou jádrovou Evropu, čímž míní Itálii, Francii a Německo. O stycích Německa nebo Francie s Ruskem darmo mluvit. Můj názor obecně řečeno je, a to usuzuji také na základě určité znalosti ruských poměrů, že současný ruský režim má velmi snadnou práci, když má co dělat se zeměmi především jádrové Evropy, Francie, Německo, Itálie, a naopak má velké problémy ve svém bezprostředním sousedství v zemích střední, východní Evropy, které tvoří, jak se obává ruská, Rusko jakýsi kordon saniter, sanitární kordon kolem Ruska, a proto Rusko nemá zájem na tom, aby tato skupina středo a východoevropských zemí měla určitou váhu uvnitř Evropské unie a velmi spoléhá na to, že Evropská unie sjednocená bude řízena právě Rusku nakloněným triumvirátem těchto výše jmenovaných zemí. Takže myslím si, že v tomto smyslu Klaus je právě výjimkou z tohoto pravidla.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
To se ale může snadno změnit, na druhou stranu pro druhé sjednocená Evropa rovná se silná Evropa, a tudíž velký rival pro /nesrozumitelné/.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Ale v čem je rivalita? V ničem. Evropa současná sjednocená nebo nesjednocená Evropská unie v ničem nevystupuje jako rival, ba naopak vystupuje svým způsobem jako klient, zákazník, odbytiště pro ruské energetické suroviny a v tomto smyslu je značně napadnutelná. A jestliže nyní každý ruský projekt, dejme tomu, projekt ropovodů přes Baltické moře naráží na určitý odpor třeba Polska, Německo je nuceno přihlížet k postojům Varšavy, pak příště Rusko bezprostředně dojedná takový ropovod s Bruselem mimo Varšavu a bude moci to učinit. Myslím si zkrátka a dobře, že silná, jak říkáte, pokud bude silná, to já velice o tom pochybuji, ale každopádně sjednocená Evropská unie nikdy a v ničem nebude vystupovat jako rival Ruska, a co se týče lidských práv, tak z posledních událostí posledního roku, nebo roku a půl, vidíme, že toto téma přestává být aktuálním i pro bruselské orgány.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tak to vidí komentátor Jefim Fištejn, dnes hostem pořadu Jak to vidí. Přepis našeho rozhovoru najdete hned v pondělí na internetových stránkách www.rozhlas.cz/praha.
V pořadu Jak to vidí si povídáme s Jefimem Fištejnem a v Rusku ještě zůstaneme, protože to teď zajímají spíš výsledky komunálních voleb, respektive taková hodně neobvyklá, řekněme, rebelie přímo ve Státní dumě. Právě komunální volby měla s převahou vyhrát strana Jednotné Rusko, ale opozice poukazuje na zmanipulování voleb. Takže v ruské dumě bylo živo?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Nepochybně, ano. Když třetí den po volbách 14. října se sešlo první volební zasedání Státní dumy, hned 3 strany, nechci říkat opoziční, protože ve skutečnosti ony opoziční nejsou, hned 3 strany oznámily, že vzhledem k podvodům, které ve velkém se konaly a ovlivnily výsledky komunálních voleb, ony tyto 3 strany opouští Státní dumu až do odvolání a nevrátí se do zasedací síně, než se sejdou s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem jakožto s garantem ústavností, neboť jsou volby a podvody v těchto volbách jako údajně porušují ústavnost samotnou a základy, otřásají se základy státnosti ruské.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Takže, Jefime, to nejsou nijak zvlášť opoziční strany, nedají se tak nazvat?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Vůbec ne, jedná se o stranu komunistickou, o stranu liberálnědemokratickou vedenou Vladimirem Žirinovskim, což je strana kvazinacionalistická a strana Spravedlivé Rusko, což je strana nalevo od středu a každá z těchto stran se pyšní především tím, že má blíže než ty ostatní k moci, ke Kremlu a k prezidentovi, což je paradoxem, neboli ty strany v podstatě usilují o přízeň ruské moci, nicméně zřejmě i tyto kvaziopoziční strany, prostě jiné strany, než je Jednotné Rusko zřejmě ucítily pro sebe obrovské nebezpečí, toto byly volby sice komunální, volilo se jen ve 3, jen do 3 regionálních parlamentů, nicméně ucítily pro sebe nebezpečí, že v dalším parlamentních volbách nemusí se vůbec dostat do Státní dumy, protože nyní ty komunální zastupitelstva jsou tvořeny pouze zástupci Jednotného Ruska a tu a tam pár komunistů se dostalo. Kupříkladu v Moskvě, které je velice liberální svými názory, tak zastupitelstvo, kde dodnes byli ještě zástupci jakýchsi prodemokratických stran Jabloko, tak tam někteří nezávislí kandidáti, anebo kandidáti zastupující pravicové, řekněme, tak sílí nebo kvazistrany, nějaké spolky, tak vůbec nebyly k volbám připuštěny, jejich kandidatury byly zamítnuty a Jabloko, které je na jakémsi pomezí, je to sociálnědemokratická strana v podstatě, drtivě prohrála. Co to znamená, celou dobu v těch volbách mělo poměrně vysoké ukazatele, aby v den sčítání hlasů najednou se ukázalo, že strana Jabloko obdržela 6,9 hlasů, což znamená o 0,1 méně, než je zapotřebí, aby se dostala do Státní dumy, nebo v tomto případě do městské moskevské dumy, tam je vstupní práh 7 %, velmi vysoký vstupní práh pro malé strany. Takže v jiných okrscích nebo elektorálních obvodech situace byla až dramaticky jednoznačně nedemokratická. Kupříkladu zprávy z drobných menších ruských měst a /nesrozumitelné/ svědčí o tom, že tam některé volební místnosti vůbec nebyly otevřeny, po celou dobu byly zavřeny, aby ráno občanům těchto měst oznámili, že Jednotné Rusko vyhrálo drtivě, někde 99 %, někde, v republikách severního Kavkazu, jak tam je zvykem, přes 100 %, 100 až 106 % je tam běžným zvykem. Takže na pozadí těchto očividných podvodů i 3 prokremelské takzvané kvaziopoziční strany musely něco podniknout, aby daly najevo, že nemohou souhlasit s takovým vývojem. No, na což předseda Státní dumy Boris Grezlov, který zároveň v podstatě je jakýmsi předsedou strany Jednotné Rusko, formálně lídrem mimochodem je Vladimir Putin, předseda vlády, takže Boris Grezlov oznámil, že tato akce je akcí sabotáže proplacenou z ciziny, neboť se časově shoduje s návštěvou Hillary Clintonové v Rusku, čímž je jasné, že komunistické, nacionalisté a ostatní prostě odpracovávali svůj jidášský groš vůči svému chlebodárci Hillary Clintonové. Absurdita non plus ultra, v Rusku není tak radno zahrávat si s mocí, protože předseda volební, ústřední volební komise Vladimir Čurov prohlásil, že zpochybňování výsledků voleb tak, jak on je předložil, je trestným činem podle paragrafu 141 zákoníku Ruské federace a bude kvalifikováno jako maření práva občanů svobodně volit, no, a teď si vyberte, jak se má člověk ohradit proti podvodům v Rusku?
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
No, právě, chtěl jsem se ptát, co se může stát dál, protože dá se předpokládat, že protesty rychle utichnou a všechno zůstane v těch zajíždějících se kolejích nebo jak to nazvat.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Tak Jednotné Rusko ve Státní dumě má 315 poslanců, čili velmi pohodlnou většinu má a samozřejmě nehledě na přítomnost či nepřítomnost hrstky jiných poslanců volně pokračovalo v zasedání, přijímalo, či nepřijímalo zákony a tvářilo se tak, že se vůbec nic neděje. Ono ta strana moci Jednotné Rusko se obejde bez jakékoliv opozice. Medveděv nicméně po telefonu hovořil s Vladimirem Žirinovskim, ujistil ho, že na všechno dohlídce, samozřejmě, že volby zpochybněny nebudou, volby se nebudou opakovat, jak si to přála opozice, nicméně Žirinovskij pln nadšení z toho, že pohovořil s prezidentem, ooznámil, že jeho frakce se vrací do Státní dumy, totéž Spravedlivé Rusko, které je samozřejmě provládní, stejně tak provládní frakcí a komunisté zatím trucují, ale nepochybuji o tom, že i oni se vrátí.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Hostem Českého rozhlasu 2 Prahy je v pátek, dnes máme 16. října Jefim Fištejn, komentátor a povídáme si o tom, jak on vidí zejména zahraničně-politické události, i když ta událost, o které budeme mluvit, není příliš politická, ale je zahraniční. Pojďme se podívat, co tedy teď hýbe veřejným míněním ve Spojených státech. Asi to bude, nebo spíš jde o média, to přiznání populárního televizního moderátora Davida Lettermana, že měl poměr se spolupracovnicemi. Bylo to svým způsobem vynucené přiznání tedy v přímém přenosu a publikum to zprvu vzalo jako žert. Pojďme připomenout, o co šlo.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Nepochybně, protože publikum je zvyklé brát jako žert všechno, co říká David Letterman, je to zvláštní žánr, bych řekl, novinářství na pomezí humoru a vážnosti, protože do jeho pořadu Late Night, řekl bych, večerníček pro dospělé, chcete-li, pozdní večer. Chodí rádi nejen celebrity takzvané, ale i vážní politici. V době předvolební kampaně třeba, byla tam jak Britney Spears v bikinách, která představovala svůj pomyslný, ale samozřejmě žertovně míněný volební program, ale zároveň tam byl Barack Obama a John McCain se svými programy, z nichž mnohé sliby, které dávali, měly samozřejmě žertovný ráz a nebyly naštěstí pro Američany nikdy naplněné. David Letterman je velmi břitký, vtipný člověk, tím se vyznačuje, nevím s kým bych ho na české srovnával, snad s Janem Krausem a jeho pořadem, ale nicméně začátkem října ve svém pořadu předstoupil před kamery a řekl, že se stal objektem vydírání nehorázného, že mu vydírají odhalením jeho intimního života, a to tím, že měl poměry, četné poměry se svými spolupracovnicemi ze svého pořadu a právě toto jeho oznámení, že ano, měl jsem poměr, přiznávám to, vyvolalo to hurónský smích, tak zřejmě u diváků před televizory, protože to pokládali za další možná trochu nejapný žertík, ovšem záhy se ukázalo, že se jedná o skutečnost, v září do auta slovutného moderátora někdo přihodil nějaké kompromitující materiály, zřejmě velmi pravděpodobné, a chtěl za to 2 miliony dolarů, takže David Letterman o všem informoval policii a když v hotelu předával onomu vyděrači 2 miliony dolarů falešným šekem, policie tohoto nešťastníka zatkla. Ukázalo se, že nešťastník je blízkým kolegou a rovněž čelným, velmi čelným prominentním novinářem stanice CBS, který produkoval pořady s kriminální tematikou, jmenovalo se to 48 hodin, zřejmě je to nějaká analogie našich 112 nebo nějakých takových pořadů o kriminálních případech. Tento nešťastník jménem John Halderman právě tušil, že za tento čin mu hrozí 15 let za katrem, takže stalo se, byl později propuštěn na kauci, nyní je na svobodě, ale čeká na soud. Ovšem ten ovšem tvrdí, že ani tak se nejednalo o vyděračství jako o to, že David Letterman si odkoupil od něj velmi zdárně napsaný scénář za 2 miliony dolarů s tím, že ho nebude realizovat a scénář pojednával právě o jeho intimním životě, o jeho aférách. Samozřejmě, že potom okamžitě šel bulvár americký a deník The New York Post odhalil, že v pozadí nebyla ani tak snaha kriminálního novináře Joe Haldermana o zbohatnutí, jako spíše o to pomstít se úspěšnému kolegovi za to, že ten mu svedl přítelkyni. Ukázalo se, že samozřejmě mezi nimi stála žena, půvabná 34letá blondýna Stephanie Birkittová, která již 13 let pracuje v show Davida Lettermana a stala se jeho milenkou. A nenechala toho ani v době, kdy chodila s tím druhým, a dokonce ani v době, kdy se k němu přestěhovala a hodlali se vzít. Jenže on náhodou přišel na deník, který ona vedla v té době a také otevřel její elektronickou poštu a zjistil, že život, který vede David Letterman by se dal sepsat jako nekalý, no, a sepsal o tom svůj tlustospis. Jenže, co se nestalo, samozřejmě David Letterman zjistil, že sledovanost jeho show potom neobyčejně vzrostla.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Po tom přiznání?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Po tomto přiznání neobyčejně vzrostla.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Já jenom doplním, že Lettermanovi je 62, aby si posluchači, aby si posluchači, kteří neznají tu Late Night Show v televizi CBS, což předpokládám, že je nás většina, takže moderuje tento pořad už šestnáctým rokem a tuším, že není ženat, on má dlouholetou přítelkyně a pak některé ty nelegální vztahy.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Zrovna nedávno, a to je taky důvod, proč diváci se smáli, zrovna nedávno si tu dlouholetou přítelkyni vzal.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Aha, tak to jsem netušil.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Takže je teď ženat a právě proto tomu nechtěli uvěřit, že ...
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Aha, čerstvý ženáč.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Ano, čerstvý ženáč a právě proto mu nechtěli uvěřit, když přiznal ty nevěry, tak zrovna teď si ji vzal.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Teď právě k tomu, co jste řekl, že zvýšila sledovanost ona kauza, ona je to tak, že Spojené státy navenek působí jako konzervativní společnost, ale na druhou tedy diváků, nebo v očích diváků nijak neuškodilo Lettermanovi, že se přiznal k tomu, co se pokládá za nemravné nejenom ve Spojených státech pochopitelně.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Víte, on přiznal to, co mnozí asi dělají bez přiznání, ale rozhodl, že vytěží z onoho přiznání a z toho, že to přiznání zřejmě mu jen přidává na popularitě a na sledovanosti, takže hned v dalším pořadu v tom posledním, který doteď byl, znovu se vrátil k tématu, velmi zevrubně ho rozebíral a srovnával jednak své aférky zlehčoval samozřejmě a jednak srovnával je s tím, jak se chovají mocní tohoto světa, srovnával to s Billem Clintonem svého času, který, a dokonce nejednou opakoval jeho výrok: "Neměl jsem žádný sex s touto ženou," aby se potom ukázalo, že sexem rozumí něco zcela jiného, než rozumějí ostatní a Letterman srovnával rovněž své chování s chováním bývalého, teď už bývalého newyorského guvernéra /nesrozumitelné/, který byl přichycen na tom, že z peněz daňových poplatníků proplácel své výlety do washingtonských veřejných domů. Takže David Letterman poukazoval na to, že on sám žádné cizí peníze nepoužíval, neochuzoval Američany o jejich příjmy, takže to, co dělají, je jeho soukromý život. No, a většina amerických analytiků po hříchu s ním souhlasila, kupříkladu CBS vysílala rozhovor s takovým guru amerického novinářství Michaelem Levinem a ten prohlásil, že žijeme v době, kdy žádné soukromí nemůže být označeno za zcela soukromé, protože dříve nebo později se stane objektem veřejného zájmu a protože nikdo nejsme dokonalý, tak musíme počítat i s tím, že nějaké nekalé stránky našeho života se stanou, jak se říká, veřejnou doménou, to znamená, se stanou veřejně známými.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ženské spolky v Americe ale protestují pochopitelně, protože i tomu přiznání a hlavně proti tomu, že Letterman protěžoval ty kolegyně, které mu byly po vůli nebo byly vstřícnější než ty ostatní, a hlavně teď vlastně jsou všechny v podezření, že jsou v tom klubu, nebo jak to nazvat?
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
No, je to tak, protože on jmenovitě neoznačil, kromě oné Stephanie Birkittové, pouze přiznal to, že měl poměry četné takřka se všemi spolupracovnicemi, takže je na těch feministických spolcích odhalovat, kdo ano a kdo ne. Faktem je, že zneužíval svého postavení možná při oslovování těchto žen, ale všechno ostatní bylo zcela na nich a ony samy zřejmě zcela dobrovolně souhlasily s neslušnými nabídkami a myslím si, že jsou přinejmenším na vině, pokud vůbec můžeme v tomto případě o nějaké vině mluvit, vždyť on není zodpovědný vůči společnosti jak žije, on není žádným společenským vzorem jako třeba politik, takže pokud můžeme mluvit vůbec o vině, ony jsou přinejmenším stejně nevinné jako on a vytěžovaly z tohoto vztahu zřejmě, co mohly.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Komentátoři se shodují ale na tom, že to Lettermanovi prošlo právě proto, že se tak rychle přiznal, že řekl pravdu.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
No, jak vidíme, všichni v této historce jsou šťastní. Nevím, co si myslí o tom žena Davida Lettermana.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Novomanželka.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Jediný nešťastný zřejmě je onen Joe Halderman, který může očekávat, že soud mu vyměří velkou pálku až do 15 let ve vězení, což je trest, který v podstatě ve Spojených státech následuje po vyděračském dokázaném případu.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tak to byl dnes v pořadu Jak to vidí Jefim Fištejn. Z Ruska jsme se dostali až do Spojených států amerických. Já vám děkuji za váš čas. Připomínám vám posluchačům, že přepis našeho rozhovoru najdete na internetu www.rozhlas.cz/praha. Jefime, hezký víkend, mějte se hezky.
Jefim FIŠTEJN, publicista
--------------------
Na shledanou.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka