Práce se sbírkovými předměty není vůbec nudná, tvrdí kurátor Národního muzea Hanuš Jordan

23. duben 2010

Jeho specializací je zábavné dramatické umění, cirkusy, varieté. Původně vystudoval dějepis a 19 let ho také učil na školách. Své nynější profesi se věnuje sedm let, a to s velkým zápalem a chutí. Nedávno například popisoval fotografickou sbírku a bylo prý úžasné probírat se historickými a často unikátními snímky velkých, ale i malých rodinných cirkusů. Jejich umění bylo svého času vývozním artiklem a česká cirkusová škola prý patřila k těm nejlepším. A patří nadále.

Po roce 1989 se počet cirkusů u nás rozhojnil a nyní je jich kolem 25. Všechny svádějí tvrdý konkurenční boj o diváka. Dobré umění si ale, podle H. Jordana, najde vždy své publikum a kouzlo cirkusu je podle jeho názoru „jedinečné a neopakovatelné“. To se ale ztrácí v záznamech a televizních přenosech. Takže doporučuje nelenit, zajít si na představení a nasát do sebe „vůni pilin a cukrové vaty“.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.