Jak v malém bytě uložit nadbytečné věci?

15. listopad 2012
Rada pro tento den

Dnes poradíme, jak v malém bytě najít místo pro uložení věcí.

Nemáme-li dostatek úložného prostoru u zdi, můžeme si jej vytvořit i uprostřed místnosti
Nejrůznější typy zástěn a příček umí chytře rozdělit prostor tak, aby vznikly dvě plochy plné polic nebo skříněk, které pojmou dvojnásobný počet věcí. Při jejich konstrukci se fantazii meze nekladou, stěnu můžeme složit z modulů, z latí nebo využít hotové knihovny, které postavíme zády k sobě. Tímto způsobem můžeme přepažit část místnosti nebo místnost celou a nechat jen průchozí prostor uprostřed. V ideálním případě by každá část měla mít vlastní okno nebo jiný světelný zdroj.

Vestavěné skříně nebo šatny jsou ideálním řešením pro ty nejmenší byty. Například malá ložnice v podkroví nic jiného než vestavěnou skříň nepojme, a pokud skříně opatříme zrcadlovými dveřmi, prostor ložnice opticky zvětšíme.

Na co nezapomeneme před stavbou vestavěné skříně:

  • Promyslíme si, k čemu bude vestavná skříň sloužit, případně kolik osob ji bude využívat, a podle toho zvolíme velikost a tvar.
  • Změříme hlavní rozměry budoucí šatny nebo skříně (výšku, šířku a hloubku) a načrtneme si jednoduchý nákres.
  • Pokud je to možné, využijeme při stavbě skříně celou výšku stěny. Do horních částí můžeme ukládat věci, které často nepoužíváme (kufry apod.).
  • Promyslíme a zvolíme systém otevírání dveří. Posuvné dveře jsou praktičtější než otevírací, ale pokud se pro ně rozhodneme, musíme počítat s tím, že zaberou 10 cm z celkové hloubky vestavné skříně. Bude–li celková hloubka vestavné skříně menší než 60 cm, je lepší zvolit dveře otevírací.
  • Velkou roli hraje barva dveří. Světlé dveře opticky zvětšují prostor a dokonale splynou se světlými stěnami a stropem. Tmavé dveřní výplně jsou dekorativnější a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Zrcadlové dveře a výplně ze skla prostor opticky zvětšují, ale častěji je musíme čistit a proto raději zvážíme jejich použití například v dětském pokoji. 

Další podrobnosti najdete v listopadovém časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.