Jak správně zateplit rodinný domek?

3. červenec 2012
Rada pro tento den

Dnes jsme vybrali několik základních rad, jak zateplit rodinný domek.

Před zateplováním musí být zdivo suché

Pokud do něj vzlíná vlhkost z podloží, je třeba zdi odizolovat. Většina stavebníků volí zateplení speciálním pěnovým polystyrenem stabilizovaným pro fasády. Polystyren má oproti zateplení minerálními deskami především tu výhodu, že je lehký a dobře se s ním pracuje. Musí být ovšem dostatečně silný, aby izolace dokázala udržet teplotu nosného zdiva natolik, aby se blížila teplotě v místnostech.

Při nedostatečné izolaci by ve zdech kondenzovala vlhkost z domu

Sílu izolantu by měl vždy spočítat odborník, v zásadě se ovšem doporučuje síla zateplení nejméně 15 cm. Životnost správně provedeného zateplení se průměrně počítá na 40 let. Vždy je lepší kupovat zateplovací systém jako celek – tedy izolant, lepidlo, omítky, barvy atd., jen tak máme zaručeno, že vše bude fungovat, jak má. Neméně důležité je samozřejmě dodržet správný technologický postup: nejdříve na zeď naneseme penetraci, po jejím zaschnutí na zeď lepíme polystyrenové desky (co nejdříve, aby se zeď nezaprášila).

Lepidlo nanášíme zásadně na polystyren, nikoliv na zeď

Lepidlo nanášíme speciální hřebenovou špachtlí zásadně na polystyren, nikoliv na zeď, a to na celou plochu izolační desky, která přiléhá ke zdi. Tam, kde se setkávají dvě desky – například v rozích – musíme použít polyuretanovou pěnu. Desky musejí na stěně vázat podobně jako cihly ve zdi – mezi deskami tedy nesmí vznikat dlouhé svislé spáry. Na polystyren pak přijde stěrka s perlinkou a poté vhodná omítka. Zateplení je i pro šikovného laika poměrně náročná práce, další důležité informace jako například základní výpočet síly izolantu či přesný technologický postup instalace zateplení je možné získat na internetových stránkách výrobců. Samozřejmě nám rádi poradí i v prodejnách stavebnin.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.

Spustit audio