Jak souvisí láska k sobě samému s roztroušenou sklerózou? Příběhy tří pacientů pohledem neurologa Mareše a psychosomatičky Klímové

16. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mozek

Jak náš vztah k sobě samému souvisí s naší případnou nemocí? Co je to láska k sobě? A lze se osvobodit od všeho, co nás ničí? I takové jsou otázky dokumentu Stát na vlastních nohách.

V ČR má roztroušenou sklerózu diagnostikováno asi 19 000 lidí. Nemoc postihuje centrální nervový systém. Průběh nemoci je nepředvídatelný a individuální. Existuje více typů. Nejčastěji vzniká u mladých lidí mezi 20. až 40. rokem života. Přesná příčina onemocnění není dosud známá.

V roce 2015 se setkávám s projektem Překonej sám sebe. Chce pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou. Nejde o jednu z mnoha dalších charit. Chce pomáhat trochu jinak, než jak si pomoc druhému představujete. Hledá souvislosti. A to především mezi našimi myšlenkami, slovy a jednáním.

Tři různé (a přece stejné) příběhy

Dokument vypráví příběhy tří lidí s roztroušenou sklerózou. Jaroslav (64 let) onemocněl, když mu bylo asi 30 let. Do té doby muž v plné síle zůstal nehybný na lůžku. Intuitivní cestou a samostudiem postupně objevil spojitosti mezi fungováním těla a mysli. Dnes je zcela pohyblivý a bez léků.

Andy (35 let) onemocněl roztroušenou sklerózou ve svých 23 letech. Říká, že si svou nemoc zavinil sám. V současnosti se snaží zbavit vozíku. Radomíra (46 let) má roztroušenou sklerózu od 27 let. Také ona vnímá, že její nemoc souvisí se vztahem k sobě i druhým.


Biblická slova „Miluj svého bližního jako sám sebe“ (srov. Mt 22, 39) se sice v dokumentu neobjevují, ale v otázkách vycházejících z příběhů rezonují. Příběhy ukazují lásku k sobě ne jako falešné zamilování do svého vlastního ega. Ale jako pravdivý pohled na sebe sama, na své touhy a potřeby. A taky jako zdravý předpoklad pro schopnost lásky k druhým.

Propojení těla a mysli

Témata lásky k sobě, snah o naplnění potřeb druhých bez ohledu na nás samotné, témata strachu, úzkosti, odpuštění, propojení těla a mysli i témata vzájemného působení našich myšlenek, slov a jednání se jako nit linou vyprávěním Jaroslava, Radomíry a Andyho.

Příběhy doplňuje pohled psychosomatiky představované MUDr. Jarmilou Klímovou, vedoucí Konzultačního a terapeutického institutu Praha, a taky pohled současné medicíny zastoupený prof. MUDr. Janem Marešem, Ph.D., z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

autor: Karolina Antlová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...