Jak snížit zálohy na energie? Jde to. Má to ale svá pravidla, říká právní expert dTestu
Klesající rtuť teploměru přinutila mnohé zatopit. A zároveň si i položit otázku, jak na energiích ušetřit. Lze nějak snížit vysoké zálohy? Jakou pomoc nabízí stát? A kam zmizeli energošmejdi? I na to odpoví právník dTestu.
Zálohy na energie stouply mnohonásobně. „Způsob, jak je snížit, ale existuje,“ uklidňuje vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Petr Šmelhaus.
K jejich snížení je ale třeba mít dobrý důvod. Zálohy totiž vždycky nastavuje dodavatel v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby. Znamená to, že nemůže překročit hranici, která mu plyne z minulého období a z ceníku. „Pokud jsme ale provedli nějakou investici, zateplili nebo nějakým jiným způsobem snížili spotřebu, většinou je ochotný zálohy snížit,“ vysvětluje odborník.
Kontrolní odečet
Někdy ale jednání o snížení záloh s dodavatelem selže. Pak je možné obrátit se na Energetický regulační úřad. Ten totiž může dodavateli energie doporučit jiný postup. „Ve většině případů jsou ale zálohy nastaveny správně, alespoň s ohledem na minulou spotřebu a ceník, který zákazník má,“ upozorňuje Šmelhaus.
Čtěte také
Dalším způsobem, jak zálohy snížit, je požádat na začátku nové topné sezony o kontrolní odečet, na který pak následuje mimořádné vyúčtování. „Z období, které potom bude nové, vyplynou nové výše záloh. Zohledněna totiž bude nová sezona i nová očekávatelná spotřeba,“ vysvětluje právní expert.
Výše záloh je bohužel v současnosti pro mnohé tak vysoká, že převyšuje jejich příjmy. V takovém případě je možné ještě pokusit se získat příspěvek na bydlení. „Upřímně ale musím říci, že na něj většinou ti, kteří platí nejvíce za energie, nedosáhnou. V takovémto případě pak už pomáhají jenom organizační opatření, tedy že se topí méně nebo že se lidé sestěhují k sobě.“
Pozor na energošmejdy
Složitá situace nahrává i teď takzvaným energošmejdům. Přesto se zdá, že je jich méně. „Na trhu je nyní malá nabídka nových smluv a nových výhodných ceníků. Energošmejdi tak nemají čím odběratele přesvědčit. Přesto důrazně doporučuji být obezřetný.“
„Pokud Vám někdo zavolá, podívejte se nejprve, kolik platíte nyní, a porovnejte to s tím, co se vám nabízí,“ radí Šmelhaus. „Nemusí to totiž být energošmejd, ale zprostředkovatel, který funguje s oprávněním Energetického regulačního úřadu,“ dodává.
Jak se počítá nízký a vysoký tarif? Jak funguje tzv. úsporný balíček? A proč se zálohy na další období zvyšují i přes vysoké přeplatky? Poslechněte si celou Poradnu.
Související
-
Cílem je rozmluvit seniora, říká k praktikám energošmejdů Petr Šmelhaus, právník z dTestu
Do spotřebitelské poradny dTestu přijde každý rok 48 tisíc dotazů, poznamenal vedoucí právního oddělení Petr Šmelhaus. Většina je od lidí, kteří překročili šedesátku.
-
Kůzlátka, neotvírejte vrátka! Jak se bránit energošmejdům, radí dTest
Pojem energošmejdi se vžil pro všechny nepoctivé podomní prodejce energií. K tomu, aby důvěřivce chytili do pasti, využívají mnoho triků, ale i rad právníků. Jak se bránit?
-
Zprostředkovatele i dodavatele energií nově kontroluje jeden úřad. Zjednodušení a přehled, slibuje mluvčí ČOI
Česká obchodní inspekce zprostředkovatele energií kontrolovala do července. Za dobu působení udělila největší pokutu firmě Envona s.r.o. Ta smluvními podmínkami porušovala zákon.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.