Jak si vydělat 3600 Kč do kapsy na penzijním spoření? Odpověď na otázky, které by měly zajímat každého

24. leden 2017
03210976.jpeg

Kolik byste měli spořit měsíčně? Nestačí vám místo penzijka jen hypotéka? Který fond si vybrat?

„Penzijní připojištění by měl uzavřít každý od okamžiku prvního pravidelného příjmu,“ říká mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček. Výše vašeho příspěvku záleží na tom, kolik zvládnete ušetřit. Nejméně by to mělo být aspoň 300 Kč, výhodnější je ale 1000 Kč měsíčně.

Hypotéka místo penzijka

„Pokud už ale máte hypotéku nebo stavíte dům, je to už samo o sobě investiční zajištění pro dobu, kdy budete v důchodu,“ doplňuje Sedláček. A jaký penzijní fond vybrat? Na trhu je jich dnes osm. Sáhnout vedle ale nemůžete. Všechny musí ze zákona poskytovat stejný státní příspěvek. Mají stejné podmínky i poplatky.


Každé penzijní pojištění má tři benefity:
1. zhodnocení vámi vložených peněz státem, a to podle výšky vašeho vkladu
2. příspěvek od zaměstnavatele (záleží jen na jeho rozhodnutí)
3. daňová úleva (za každou korunu nad 1000 Kč si můžete na konci roku snížit svůj daňový základ)

3600 Kč do kapsy?

Letošní novinkou je dvojnásobné navýšení daňové úlevy. „Pokud spoříte 3000 Kč měsíčně, daňový základ se vám vyšplhá až na 24 000 Kč ročně. Z toho vám hned do kapsy poputuje 3600 Kč. Přitom ještě loni to bylo 1800,“ vysvětluje Sedláček.

Státní důchod vás neuživí

Proč vůbec speciálně spořit. Vždyť přece dostanete důchod. „Je otázka, jak vysoký.“ Protože ale lidí v produktivním věku bude stále méně (a zároveň víc lidí ve věku důchodovém), logicky se na vás dostane míň peněz. „Důchody budou stále menší a vaše osobní rezerva a doplňkové spoření stále důležitější.“