Jak si poradit se zahradou v současném suchém počasí? Radí v Blízkých setkáních Ferdinad Leffler
Můžete nějak pomoci klimatickým změnám v našich vlastních zahradách? Dozvíte se v rozhovoru známého zahradního architekta s Terezou Kostkovou.
„Stromy, půda, zadržování vody. A minimum trávníků,“ radí zahradní architekt Ferdinand Leffler pro boj se suchem na vlastní zahradě. „Stromy pomáhají v zahradách udržovat mikroklima a vlhkost,“ vysvětluje.
U půdy je zase důležité, aby nebyla těžká, jílovitá a aby si vzala vodu. „Trávníky potřebují šíleně vody. Je to houba.“ Místo trávníku radí Leffler sázet suchomilnější společenstva: šalvěj, perovskie a řebříčky. „Tvoří nádherné kombinace a za sezónu je stačí pětkrát zalít.“
Stejně důležité je vodu zadržovat. „Je dokázáno, že kytka je schopná si vzít třikrát víc dešťové vody než třeba studniční. Nikdo neví proč, ale je to realita. Takže okapy stáhněte do akumulační nádrže zakopané v zahradě, aby nerušila design zahrady. Může na ní být i záhon či trávník. Z ní pak čerpadlo. Vyplatí se to.“
Jaké byly jeho začátky? Co je pro něj zahrada? Nosí ženám květiny? Co je kokedama? Jak koncipuje svůj televizní pořad? Co je pro něj skutečnou výzvou?
Související
-
Nejčastější nešvary českých zahrad: vyštěrkované cestičky, oblázky, bonsaje a umělý břečťan
Máte chalupu nebo domek se zahradou? A cítíte se v ní dobře? Jestli moc ne, tady je pár dobrých rad od zahradního architekta Ferdinanda Lefflera, který ví, jak na to.
-
Více než tisíc zahrad je součástí kulturního dědictví Francie. Podívejte se na ty nejzajímavější
Zahradní architektka Ivana Buttry se francouzskými zahradami inspiruje. Jejich přátelskostí, otevřeností a snahou otisknout v nich co nejvíce rodinu a její hodnoty.
-
Václav Cílek: Světu hrozí sucho. A u nás až 50 % vody z potrubí zbytečně uniká
V minulém díle jsme rozebírali aktuální zprávu OSN, která říká, že už za 10 let můžeme čekat v řadě zemí velké sucho, které bude mít katastrofální důsledky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.