Jak si poradit se zahradou v současném suchém počasí? Radí v Blízkých setkáních Ferdinad Leffler

13. květen 2019

Můžete nějak pomoci klimatickým změnám v našich vlastních zahradách? Dozvíte se v rozhovoru známého zahradního architekta s Terezou Kostkovou.

„Stromy, půda, zadržování vody. A minimum trávníků,“ radí zahradní architekt Ferdinand Leffler pro boj se suchem na vlastní zahradě. „Stromy pomáhají v zahradách udržovat mikroklima a vlhkost,“ vysvětluje.

U půdy je zase důležité, aby nebyla těžká, jílovitá a aby si vzala vodu. „Trávníky potřebují šíleně vody. Je to houba.“ Místo trávníku radí Leffler sázet suchomilnější společenstva: šalvěj, perovskie a řebříčky. „Tvoří nádherné kombinace a za sezónu je stačí pětkrát zalít.“

Stejně důležité je vodu zadržovat. „Je dokázáno, že kytka je schopná si vzít třikrát víc dešťové vody než třeba studniční. Nikdo neví proč, ale je to realita. Takže okapy stáhněte do akumulační nádrže zakopané v zahradě, aby nerušila design zahrady. Může na ní být i záhon či trávník. Z ní pak čerpadlo. Vyplatí se to.“

Jaké byly jeho začátky? Co je pro něj zahrada? Nosí ženám květiny? Co je kokedama? Jak koncipuje svůj televizní pořad? Co je pro něj skutečnou výzvou?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.