Jak se žije afghánským ženám? Prozradila nám dnes na Dvojce Lenka Klicperová
Jak se Lenka Klicperová dostala až do Afghánistánu? Ptala se Zita Senková a vy můžete své dotazy psát do našeho on-line dotazníku. Nezapomeňte se podívat na fotogalerii.
Afghánské ženy
Lenka Klicperová je novinářkou a fotografkou, která byla už potřetí v Afghánistánu. „Zaměřili jsme se na jedno téma, na ženy.“ Se svými spolupracovníky točili dokument, který má nabídnout obraz afghánské společnosti, resp. průřez toho, jak vypadá život žen v této zemi velmi nebezpečné zemi, a to od žen vysoce postavených až po ty, které žijí na dně společnosti. Je těžké ženy přesvědčit, aby se rozpovídaly? Co prolomilo ledy? „Někdy to bylo velmi složité. Jednání jsme vedly zejména v místech („šeltrech“), kde byly hlavně ty, které utekly od rodiny a ta je i nadále pronásleduje a chystá se je zabít. Je to vlastně kombinace vězení a azylového domu. S paní ředitelkou, která nás nejprve odmítala, jsme dlouze hovořili a nakonec ji přesvědčili, že chceme ženám jen pomoci.“
Burka nebo šátek?
Pro Evropanku je asi největším problémem nutnost chodit zahalena. Jak to vnímala Lenka Klicperová? „V Kábulu to funguje trochu jinak než na venkově. Ale celkově se dá říct, že se na ulicích pohybuje tak 60% žen v burkách a ostatní jsou jen s šátkem či jinak zahalené. Jinak v burce se nechodí nijak skvěle. Je to ze silonového, nepříjemného materiálu a místní lehce poznají, jestli se pod ní pohybuje cizinka nebo ne. Tak jsme to neřešili a nesnažili se tvářit jako místní. No, ale na módu to moc není.“
Audiozáznam zde najdete do hodiny po odvysílání, přepisy ale tentokrát nenabízíme.
E-mail pořadu: jaktovidi@rozhlas.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.