Jak se připravit na sněhovou nadílku?

8. leden 2013
Rada pro tento den

Dnes máme rady, jak se bránit proti těžkému vlhkému sněhu sjíždějícímu ze střechy.

Ten může způsobit nepříjemné škody i vážná zranění. Riziko samozřejmě roste s nadmořskou výškou. Podle stavebních norem není do 400 m n. m. ještě třeba protisněhová ochrana. V oblastech mezi 600 až 900 m n. m. je již třeba instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu.

Ve vysokohorských oblastech se pak musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu. Sněhové zábrany je vhodné umístit na střechy o sklonu vyšším než 10 stupňů. Obvykle je tvoří jedna či více trubek, osazených do konzol, které se liší podle druhu krytiny. Sněhové trubkové zábrany (někdy zvané tyčové) se instalují v jedné či více řadách nad sebou, podle délky střechy a sněhového zatížení. Vytvoří 20–30 cm vysokou zábranu, která znemožní, aby těžký a mokrý sníh nahromaděný na střeše sjel nekontrolovatelně dolů a způsobil škodu.

Dalším typem jsou sněhové zábrany tvořené kovovým roštem nebo perforovanou deskou. Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Zábrany nemusíme instalovat po celém obvodu střechy. Určitě by ale měly být nad vchody, chodníky, parkovišti nebo tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek. Naopak v místech, kde nebezpečí nehrozí, raději necháváme sníh ze střechy volně sjíždět. V oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je rovněž důležitý výběr odolného okapového systému. Nejlépe se hodí okapy z pozinkovaného plechu s bezúdržbovou povrchovou úpravou, použitelné jsou i měděné či titanzinkové okapy, plastovým se však určitě vyhneme.

Celý text najdete v prvním letošním čísle časopisu Receptář.

Spustit audio