Jak se jí 24. února proměnil život? Odpovídá Dagmar Martinková, místopředsedkyně Sdružení Čechů z Volyně
Co přivedlo Čechy v 2. polovině 19. století na Volyni, na území dnešní Ukrajiny? Jaké byly jejich další osudy? Co pro ni znamená, že je sama potomkem volyňských Čechů? Proč její babička nikdy nechtěla mluvit o životě na Volyni? Co Dagmar Martinkovou přimělo před dvěma lety sestavit česko ukrajinskou čítanku? Jak se jí 24. února proměnil život?
Související
-
Do Česka se před válkou na Ukrajině přijíždějí ukrýt i Volynští Češi. Několik set jich je i v Ústí
Před válkou na Ukrajině se v České republice snaží ukrýt i Volyňští Češi. Kdysi dávno z Čech odešli, jejich sedmá generace se sem teď za neradostných okolností vrací.
-
Volyňští Češi v Žatci vzpomínali na svůj příchod zpět do Čech...
V sobotu přesně v pravé poledne se sešli členové sdružení Volyňských Čechů v Žatci u pomníku prezidenta Edvarda Beneše. Připomněli si 65 let od návratu do své domov...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.