Jak jíst dobře, ale hospodárně? Tipy milovníka dobrého jídla Pavla Maurera

29. prosinec 2021

„Nejezte blbě!“ radí lidem kreativec a žurnalista Pavel Maurer. „Kvalitnější suroviny jsou dražší, ale stačí vám menší porce. Těch levnějších koupíte víc a pak vám zbudou,“ vysvětluje. Proč byste v obchodě měli sáhnout například po červené řepě? Pořad Dva na Dvojce tentokrát přinášíme i jako podcast.

„To moje ,Nejezte blbě!‘ znamená: přemýšlejte, co nakupujete, a trošku poslouchejte svoje tělo. Navíc Češi mají tendenci se trošku přejídat, a to nejenom o svátcích. Takže ono je to vlastně trochu i tak, že je zdravější, když člověk trošku hladoví, než když je přejedený,“ vysvětluje Pavel Maurer

„Už obchody nám někdy nabízejí větší porce, než chceme,“ stěžuje si gastrožurnalista v pořadu Dva na Dvojce. „ A i v restauraci bych byl radši, kdyby se mě zeptali předem, kolik chci knedlíků. Protože bych si jich dal většinou míň.“

Nejsem žádný úžasný kuchař

„Já nejsem až tak úžasný kuchař, jak si spousta lidí myslí. Ale když vařím, najdu si recept, podívám se, kolik nás bude jíst, a kupuju kvalitní, třeba i dražší suroviny. Nakoupím jich ale míň. Když totiž kupujete to lacinější, tak toho koupíte většinou víc a ono to pak zbude.“

Čtěte také

„Klasický případ menších porcí z kvalitních surovin je hovězí steak. Když bez velkého přemýšlení někde koupím a udělám kus hovězího, je ho velký kus, ale můj syn má za dvě hodiny hlad. Když si s tím ale dám tu práci a najdu si nějakou farmu s kvalitním, vyzrálým masem, syn ho sní menší kus a má později hlad.“

„Když jíme nekvalitní jídlo, tzv. junk food, ty hory hamburgerů a popcornu jako v Americe, tak z toho nic není, i když to má tu obrovskou hmotu. Zaplňujeme se, tloustneme, ale nedá nám to nic,“ upozorňuje Maurer s tím, že právě tak Češi jí.

Hlavně plný talíř?

„O Češích se obecně říká takové klišé, že klasický český strávník má rád, když má co nejplnější talíř za co nejmenší cenu a je mu docela jedno, co v tom je za suroviny. V zemích na jih od nás opravdu mnohem víc přemýšlejí, co do sebe vloží.“

Čtěte také

„Samozřejmě jim ta příroda a moře dávají mnohem víc možností. My jsme přece jenom v tom vnitrozemí a historicky jsme spíš nastaveni na festovnější, někdy i tučnější kuchyni. A taky ne vždycky to, co je tučné, není zdravé. Podívejte se na Francii.“

„Francie je kolébkou gastronomie. Při obědě tam snědí obrovskou bagetu, ať k tomu mají jakoukoli přílohu. Jsou to milovníci tučných husích nebo kachních jater. A v pracovní době mají povoleno obědvat dvě hodiny. Oni se vlastně cpou od rána do večera úžasnými věcmi. Někdy taky hodně těžkými. Ale na ulici potkáte jen štíhlé lidi. Takže ono je to možná i o genetice.“

Jak ušetřit? Zkuste červenou řepu

Pavel Maurer dal ve vysílání dokonce i pár tipů, jak ušetřit při běžném nákupu. „Červená řepa je poměrně laciná surovina. Oproti rajčatům, chřestu nebo třeba jablkům. Dá se ale připravit na tisíc způsobů. A je zdravá a výživná.“

Čtěte také

„Já ale neříkám, ať lidi jedí každý den řepu. Ale chci říct, že je lacinější než rajčata, která někdy chutnají jako polystyren. Zvlášť v této době,“ stěžuje si. Další Maurerův tip je kyselé zelí.

„Znám spoustu lidí, kteří si zelí sami nakrouhají a našlapou nebo namačkají a jsou tím obrovsky nadšení. Je to probiotikum par excellence. To je tak strašně úžasné a zdravé pro náš žaludek, pro celý trávicí trakt. Naši předkové moc dobře věděli, proč ho měli neustále připravené ve sklepě.“

autoři: Šárka Volemanová , Jiří Holoubek , Pavel Maurer , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.