Jak čelit koronaviru? „Udržujte se v psychické kondici a dělejte si radost,“ radí evoluční biolog
Situace kolem koronaviru se stále mění. „Epidemie nabrala na otáčkách. Lidi se musí připravit na to, co bude,“ upozorňuje v Blízkých setkáních Jaroslav Flégr.
Co je podle něj důležité? „Udržovat si distanc, nestýkat se fyzicky s jinými lidmi, nedotýkat se jich, držet se doma, atd.,“ vypočítává.
A co dál…
„Udržovat se v dobré fyzické kondici, začít užívat vitamín D. Ne žádné obrovské dávky, ale ty doporučené denní, ale celou zimu! Chodit ven tam, kde nejsou lidi a dostatek spánku. A udržovat se v dobré psychické kondici. Bavit se na dálku, elektronicky se známými a zejména s těmi dříve narozenými. Až bude karanténa, budou se cítit osamělí,“ doporučuje Jaroslav Flégr.
„A snažte se udělat si tu a tam radost. To, co se bude valit z médií, nebude veselé, ale snažte se najít vždycky něco pozitivního. Snažte se někomu pomoct a tím sám sobě udělat radost,“ uzavírá vědec.
Je lidstvo inteligentnější? Jak ovlivňuje organismus a psychiku toxoplazmóza? Proč je tak rozšířená neplodnost? Jak je to s vakcínou proti koronaviru?
Související
-
Jan Konvalinka: Je to záhada, ale ženy a děti snášejí koronavirus lépe
„Nemůžeme dělat pokusy na lidech,“ vysvětluje stále existující otazníky kolem nového typu koronaviru biochemik. Má semafor smysl? A proč je víc nakažených mezi mladými?
-
„Ten virus tady je a my se s ním musíme naučit žít,“ je přesvědčený lékař Pavel Dlouhý
Jak se chovat v běžných situacích, abychom žili plnohodnotný život, ale přitom neohrozili sebe nebo okolí nákazou koronavirem? Dá se to vůbec skloubit?
-
Tomáš Zima: Povinné očkování na covid-19 je nesmysl. Třeba děti je zbytečné očkovat
Sledujeme světový závod o vývoj vakcíny proti novému typu koronaviru. Už teď se ale řeší, kdo ji dostane nejdřív a zda by mělo být toto očkování povinné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.