Jádro pudla

6. leden 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pudl střední

Najít jádro pudla znamená pochopit podstatu, odhalit léčku nebo podvod, objevit skrytý smysl věci. Proč se ale v tomhle rčení potkávají pes a pecka?

S hledáním jádra pudla bychom mohli začít v Praze na Novém Městě, na Karlově náměstí. Na jižní straně náměstí vedle kostela svatého Jana na Skalce stojí barokní budova, která má údajně díru ve střeše.

„Doktor Faust v ní před dávnými časy strojil kouzla, bádal v čarodějných knihách, čertu svou duši zapsal. Za to mu čert sloužil a všechno vyplnil, co si jen doktor přál a smyslil. A pak, když vypršel čas, čert se do něho obul, chytl ho, pazourem držel a vyrazil s ním ven ne dveřmi, ale přímo stropem,“ píše Alois Jirásek ve Starých pověstech českých.

Čtěte také

Pan Johannes Faust, povoláním učenec, akademickým titulem doktor, žil údajně na přelomu patnáctého a šestnáctého století a po smrti se stal legendárním hrdinou hrůzostrašných vyprávěnek a divadelních her, které letěly hlavně v Německu a v Anglii.

Tahle postava byla tak populární, že si ji přisvojili i potulní loutkáři. Spojili si ji s Donem Juanem (po česku s Donem Šajnem) a taky s Kašpárkem. Když chudáka Fausta čert odnášel do pekla, mohli se diváci potrhat smíchy.

Faustovská legenda a Goethe

Věhlasného německého básníka Johanna Wolfganga Goethe faustovská legenda zaujala natolik, že se pustil do psaní:

Johann Wolfgang Goethe na portrétu J. K. Stielera v roce 1828

„Kvas nitra do dálek ho žene / na nebi hledá hvězdy bezejmenné / na zemi rozkoše, co svět jich zná / leč nablízku ni v dálce vytoužené / nedojde smíření hruď jeho vzbouřená...“

Goethe vytvořil slavné dvoudílné drama, ve kterém se ze směšného středověkého černokněžníka stal člověk posedlý touhou najít smysl života.

Ďábel v pudlí podobě

Doktor Faust si v Goethově podání jednou vyšel na procházku. A tu se k němu přimotal černý pudl. Pletl se mu pod nohama a nedal se zahnat.

„Jsem duch, jenž všechno popírá / a právem, neb co vzniká, vše / by zahynulo, hodno je / proto by bylo líp, nic kdyby nevznikalo. / A ve všem tom, co u vás kdy se zdálo / hříchem či zkázou, zkrátka zlem / tam jsem já v pravém živlu svém,“ říká ďábel v pudlí podobě.

Čtěte také

Čoklík šel s Faustem až domů, uvelebil se v jeho pracovně, zalezl si za kamna, a tam začal růst a měnit podobu. Vyklubal se z něj Mefistofeles, který si přišel pro učencovu duši.

A víte, co mu na to doktor Faust řekl?
„Das also war des Pudels Kern!“,
tedy „Tak tohle bylo to jádro pudla!“ nebo také „Tohle je pravý smysl ďábelského podvodu!“

Jen tak pro úplnost: Faustovská legenda žije v dějinách umění dál vlastním životem. Například spisovatel Ondřej Neff dal titul Jádro pudla své románové prvotině z roku 1984.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.