Já jsem byl tak blbej, vzpomíná Jakub Železný na listopad 1989
Moderátor České televize byl v roce 1989 jako 16letý student předsedou stávkového výboru. Zúčastnil se i demonstrace na Národní třídě.
„Mně tehdy bylo šestnáct. Takže jsem snad už bral rozum a měl jsem celý život před sebou,“ vzpomíná Jakub Železný na události listopadu 1989. „Byl jsem především politicky velice zapálený.“
„Já jsem byl tak blbej, že jsem neviděl, že jako na předsedu stávkovýho výboru na mě spousta holek obdivně vzhlížela, ale já jsem to vůbec neviděl. Protože já jsem chtěl být jako Václav Havel. Chtěl jsem být revoluční vůdce.“
Utekl jsem ještě před fízly
Železný byl 17. listopadu 1989 se spolužáky z Gymnázia Na Zatlance přímo na Národní třídě. „Odešel jsem ale těsně předtím nejagresivnějším zásahem komunistických fízlů. Protože jsem měl rýmu, byla mi strašná zima a měl jsem už zkušenosti s demonstrací.
„Říkal jsem si, že už toho tam moc nevydemonstruju a půjdu domu. Ale málem jsem se tam nedostal. Utíkal jsem přes nějaké dvory,“ vzpomíná v Nedělním Kolotoči na Dvojce.
Co ho fascinuje na klipu k písni INXS Never tear us apart, který se na konci 80. let natáčel v Praze? Co pro něj znamená svoboda?
Související
-
Nejsme tam, kde jsme chtěli být? Sametový speciál Jak to vidí: Žantovský, Švejnar a Kubáček
„Naše představy nebyly realistické.“ Záznam unikátní hodinové debaty hostů Zity Senkové ze zaplněné Knihovny Václava Havla.
-
V mém pořadu by nikdo nikoho nesměl urážet, tvrdí Jakub Železný
Je upřímný a tvrdý nejen k sobě. Ani na své hosty si nebere sametové rukavičky. Ale hraje s nimi fér hru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.