Já jsem byl tak blbej, vzpomíná Jakub Železný na listopad 1989

17. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Železný

Moderátor České televize byl v roce 1989 jako 16letý student předsedou stávkového výboru. Zúčastnil se i demonstrace na Národní třídě.

„Mně tehdy bylo šestnáct. Takže jsem snad už bral rozum a měl jsem celý život před sebou,“ vzpomíná Jakub Železný na události listopadu 1989. „Byl jsem především politicky velice zapálený.“

„Já jsem byl tak blbej, že jsem neviděl, že jako na předsedu stávkovýho výboru na mě spousta holek obdivně vzhlížela, ale já jsem to vůbec neviděl. Protože já jsem chtěl být jako Václav Havel. Chtěl jsem být revoluční vůdce.“

Utekl jsem ještě před fízly

Železný byl 17. listopadu 1989 se spolužáky z Gymnázia Na Zatlance přímo na Národní třídě. „Odešel jsem ale těsně předtím nejagresivnějším zásahem komunistických fízlů. Protože jsem měl rýmu, byla mi strašná zima a měl jsem už zkušenosti s demonstrací.

„Říkal jsem si, že už toho tam moc nevydemonstruju a půjdu domu. Ale málem jsem se tam nedostal. Utíkal jsem přes nějaké dvory,“ vzpomíná v Nedělním Kolotoči na Dvojce.

Co ho fascinuje na klipu k písni INXS Never tear us apart, který se na konci 80. let natáčel v Praze? Co pro něj znamená svoboda?

Spustit audio

Související