Izrael prověřuje, jestli za masakrem v židovské škole nebyl Hizballáh

9. březen 2008

Izraelská policie zadržela osm Arabů z východního Jeruzaléma a prověřuje jejich vazby na pachatele čtvrtečního teroristického útoku v židovské náboženské škole. Vyšetřovatelé zatím nejčastěji zmiňovali variantu, že útočník nepatřil k žádné velké militantní skupině. Palestinské bezpečností zdroje ale pracují s hypotézou, že za útokem může stát libanonské hnutí Hizballáh a exiloví činitelé palestinského Hamasu, kteří sídlí v syrském Damašku.

Cílem čtvrtečního útoku byla jeruzalémská ješiva Markaz Harav považovaná za baštu radikálních náboženských sionistů. I proto experti poukazují na symboliku, jakou útok měl, a také na fakt, že arabský terorista byl vyzbrojený samopalem se stovkami nábojů. Přesto izraelská policie neměla pachatele Alu Abú Dhajma ve svých záznamech. I proto úřady vyšetřují, jestli za masakrem skutečně nemohla být některá militantní skupina ze zahraničí.

Terorista Abú Dhajm nepocházel z palestinských území, ale z východního Jeruzaléma, který je pod plnou kontrolou Izraele. Zdejší ministr pro vnitřní bezpečnost Avi Dichter prohlásil, že Izrael by měl mít možnost deportovat jeruzalémské Araby, pokud se prokáže jejich napojení na teroristy.

autoři: mta , Břetislav Tureček
Spustit audio