Ivan Hoffman: Zradikalizovaní teroristé to taky nemají lehké. I jejich vlna jednoho dne ztratí dech

4. září 2017
cvičení zásahových jednotek a Útvaru rychlého nasazení, Praha Braník

Komentátor překvapuje pohledem do „duše teroristy“. „Kolik lidí ještě musí zabít, než se smíří se skutečností, že poptávka po jejich víře je v Evropě limitovaná?“ ptá se.

Celou Evropu v létě poznamenaly útoky teroristů. „Jak dlouho ještě zůstaneme bezpečnou zemí? Nezbývá než opakovat, že nejde o to jestli, ale o to kdy,“ říká komentátor Ivan Hoffman. Na rázné řešení politiků prý ale podle něj čekáte marně. „Jednoduché řešení prostě neexistuje.“ Hoffman ale překvapil svým pohledem „do duše teroristy“.

„I tito horliví muslimové s noži a muži za volanty dodávek nebo kamionů mají určitě dilema. Kolik lidí ještě zabít, než se smíří se skutečností, že poptávka po jejich víře je v Evropě limitovaná. I oni jsou v bezvýchodné situaci. Jejich vlna jednoho dne ztratí dech.“ Podle Hofmana to bude dřív, než se najde nějaké radikální a politické řešení.

I přes hrozbu sankcí EU

Naše společnost dlouhodobě a jednotně deklaruje svůj odmítavý přístup k přijímání muslimských migrantů do země. Víceméně jednotně hovoří i čeští politici, kteří se „berou o naše zájmy“ i přes hrozbu sankcí EU.

Premiér Bohuslav Sobotka nedávno řekl, že muslimy nechceme, protože vidíme problémy do budoucna. Zdejší muslimská komunita je velmi malá a „nezradikalizovaná“ a tak by měla i zůstat. Prý stačí, pokud pomáháme lidem, kteří k nám přicházejí z východu.

Češi muslimy opravdu nechtějí

Podle komentátora je Česko až překvapivě homogenní etnikum. „Nepřizvali jsme sem gasarbeitery a ani jsme neměli kolonie s otroky. Vždy jsme svou práci dělali sami.“ Současný půlmilion cizinců se podle Hoffmana dokázal přizpůsobit české většině. „Čím déle si to udržíme, tím líp.“ A co říká na hlasy o prospěšnosti a inspirativnosti takové multikulturní společnosti?

03755845.jpeg

„O tom se mluví jen z nouze. Svou historii už nevrátí, a tak dodatečně vznikl koncept multikulturní společnosti,“ myslí si. Třeba Němci, kteří mají kolem 4 milionů muslimů, je už ignorovat nemůžou. I přes názor dvou třetin obyvatel, podle kterých islám do země nepatří. „Pak samozřejmě musejí tvrdit, že zradikalizovaní jsou jen jedinci nebo skupiny a hledat způsob, jak s nimi žít.“