Ivan Hoffman: Politické strany mají sice moc, ale stále menší vliv

5. leden 2015

Co budeme v roce 2015 v Česku řešit? Žijeme ještě vůbec v parlamentní demokracii? A proč nemá prezident novoroční projev?

Komentátor Ivan Hoffman tvrdí, že lidé budou řešit úplně stejné problémy jako v roce loňském. „Budou to hlavně mezilidské vztahy. Zajímat je bude, jak splácet dluhy. A potom to, co přinesou média. Tedy život celebrit. A taky určitě sport.“

V letošním roce nás po dlouhých 10 letech nečekají žádné volby. Naše politické strany ale čekají volební kongresy a sjezdy. „Politické strany sice u nás mají moc, ale stále menší vliv. Taky proto se stále víc prosazují různá hnutí,“ tvrdí.

Čtěte také

Program stran ustupuje do pozadí. „Stále se sice tváříme, že žijeme v parlamentní demokracii, kde vládne lid, prostřednictvím volených zástupců. Popravdě to je ale autokracie, kde vládnou bohatí. A ti jsou chytří. Lidem nabízejí hlavně chléb a hry a moc neprovokují. Ale to, že by lid mohl ovlivňovat vznik zákonů, je už opravdu dávno pryč.“

Vánoční projev prezidenta

To, že si prezident Miloš Zeman zvolil jiný termín pro svůj projev k lidu, je asi chyba. „Ale rozhodně to není škoda,“ říká komentátor. Projev je svébytný žánr. Je to prý řeč, která by měla sjednotit národ. Řečník by měl lid povzbudit a posílit v lidech svébytnost.

Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou (vpravo) přivítali na novoročním obědě v Lánech premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ženu Olgu

„My ale máme rétora, který není literát. Miloš Zeman takový projev neumí napsat. A taky si nepřipustí, aby mu jej napsal někdo jiný. Umí spatra k lidem promluvit. V tom je výborný. Ale sepsat novoroční projev k lidu prostě neumí. Proto taky asi podvědomě zvolil jinou formu, kdy vánočně k lidem pohovoří.“

Komentátor tvrdí, že to letošní proslov byl obsahově lepší než loňský. „Pořád ale hodně hovořil o sobě. Lidé se sice zajímají o to, co si myslí. Ale tady nešlo o rozhovor. Lidé by víc ocenili projev o vizích, o společnosti. A taky mohl něco pěkného popřát. Tady bylo ale stále jen já, já, já.“

Poslouchají lidé vůbec?

Podle Ivana Hoffmana lidé prezidentské projevy poslouchají. „Samozřejmě jinak poslouchají novináři a komentátoři, kteří hledají i mezi řádky. Podstatný pro lidi je ale dojem, který na ně řeč udělá. K projevu se lidi už nevracejí a nečtou ho po jednotlivých faktech. Ale hodně vnímají atmosféru. Třeba Václav Klaus hovořil vždy důstojně,“ dodává.

Jak se dívá na věčnou rivalitu mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem? Nejsou vlastně oba stejní? Čeká v roce 2015 oživení české pravice? A jak komentuje výročí, která si letos připomeneme? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.