Ivan Hoffman: Nobelovu cenu za mír dostali bojovníci za mír. To je podezřelé

9. říjen 2017
Nobelovu cenu za mír dostane ICAN, Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní

Rozhodnutí Nobelova výboru vyvolalo jako každým rokem bouřlivou polemiku. Neměl Nobelovku dostat někdo jiný než Mezinárodní organizace za zrušení jaderných zbraní ICAN?

Organizace ICAN nebyla mezi horkými kandidáty. Mluvilo se o papeži Františkovi, syrských bílých helmách nebo dokonce o Vladimiru Putinovi. „Nobelův výbor ze zásady neoceňuje favority. Cenu teď ale získali bojovníci za mír, a to je jistě podezřelé,“ říká komentátor Ivan Hoffman.

Jaderné zbraně podle něj vadí těm, kteří se jimi cítí být ohroženi. Což samozřejmě neplatí pro jaderné mocnosti. Když někdo bojuje proti rozšiřování tzv. jaderného klubu, nepřímo tak říká, že by je neměli mít ani USA, Čína nebo Rusové.


ICAN
Mezinárodní nevládní koalice vznikla v roce 2007 ve Vídni. Spojuje ale několik skupin lidí z více než stovky zemí. Nobelův výbor jí udělil cenu kvůli rostoucímu napětí mezi USA a Severní Koreou a jejich boji za odzbrojení.

Příště to bude Trump a Kim?

„Je třeba ocenit jejich snahu na odzbrojování. Ale šance na to, aby to taky prosadili, vypadá spíš beznadějně.“ Podle komentátora je možné, že příště dostanou Nobelovku za mír Donald Trump a Kim Čong-un. Jen proto, že nerozpoutali jadernou válku, podobně jako před časem Jásir Arafat nebo Barack Obama.

„Lidé jsou jim čím dál víc vděčnější jen za to, že udělali míň škody. Říkám to s trpkou ironií. Nejlíp by ale samozřejmě bylo, kdyby svět dokázal existovat bez těchto zbraní.“ Likvidovat se prý ale jednoho dne určitě budou. „Ale až když se vyvinou nějaké daleko účinnější. To se jich pak určitě rádi zbaví.“ Úvahy o odzbrojení světa ale otevírají diskusi i o právu občanů vlastnit zbraň.

Právo vlastnit zbraň

Dodatek americké ústavy totiž usnadňuje takové brutální útoky jako nedávno v Las Vegas. „Někteří debatu o důvodech masakru přisuzují lobby zbrojního byznysu, ale pak to utichne a nikdo s tím dál nic nedělá. Jediné, co jisté je, že motiv Stephena Paddocka byl ryze americký. Prostě si jen chtěl zastřílet.“

Střelba v Las Vegas byla nepěkným probuzením pro mnoho Američanů, kteří doposud hájili právo na nošení zbraně

Střelec se podle Hoffmana těšil na to, jak velký masakr udělá za pouhých devět minut. „To je na tom to nejhroznější. Že někdo zabije 58 lidí pouze pro svou radost, je ten nejzvrhlejší motiv, jaký vůbec může být.“