Ivan Hoffman: Není úplně jasné, jestli se u nás ještě stále bojuje s virem, nebo za osobní svobodu
Od dneška platí nová, přísnější pravidla pro boj s pandemií. Jak přesvědčit veřejnost, že je situace mimořádně vážná a záleží na odpovědnosti každého z nás?
Zákaz opuštění okresu a další nová opatření vnímá host pořadu Jak to vidí... komentátor Ivan Hoffman jako nedostatečná. A pochybuje, že je lidé budou dodržovat dobrovolně. „Lidé budou podle mě reagovat už pouze na represi. A o úspěšnosti opatření rozhodne, jak ta represe bude vypadat.“
Čtěte také
Srovnává situaci s pravidly silničního provozu. „Až pod hrozbou drakonických pokut dodržují lidé pravidla silničního provozu. A nakonec jim to zachraňuje životy. A s tou epidemií je to něco podobného.“
Represe místo prevence
„Naše zkušenost je, že vlády přijímají bezprecedentně silná pravidla, která jsme si v životě nikdy neuměli představit. Ale respektuje je jen část veřejnosti a část je z různých důvodů obchází. A tím pádem nefungují. A ono není úplně jasné, jestli se u nás ještě stále bojuje s virem, nebo za osobní svobodu.“
„Nicméně to spoléhání na prevenci, kdy se jednotlivec ve vlastním zájmu moudře přizpůsobí potřebám celku, je podle mě už naivní. Je zřejmé, že slušné výsledky má boj s virem pouze tam, kde jsou individualisti v menšině a kde má silnou společenskou podporu názor, že nejlepší prevence je represe.“
Každá výjimka je smrtící
„Všechno to souvisí taky s úplně jednoduchým slovem spravedlnost. My vidíme, že čím více výjimek z pravidla, tím méně spravedlnosti. Ty výjimky jsou zdrojem nekonečných diskusí, pochybností, kritiky. Každá výjimka je někým vylobbovaná a dramaticky snižuje účinnost pravidel.“
Čtěte také
„Výjimky vyvolávají nechuť, odpor té neprivilegované většiny, která se do výjimky nevejde,“ myslí si Hoffman. „Když chceme, aby něco tak nepříjemného fungovalo, tak to musí doopravdy platit pro všechny stejně. Každá jedna výjimka je smrtící.“
„Já se doopravdy divím, že vláda na to přistoupila a diskutuje s opozicí, co povolit, co nepovolit. Proč nejde formou, kde něco platí jasně pro všechny na určitou dobu?“ ptá se host Vladimíra Kroce na Dvojce.
Další témata rozhovoru: nová opatření proti koronaviru; Cena Ferdinanda Peroutky pro novináře Daniela Stacha a Petra Koubského; možná výměna ministrů zdravotnictví a zahraničí; dodávka vakcín z Německa; vakcína Sputnik V; ticho kolem umělého původu koronaviru covid-19.
Související
-
Paulína Tabery: Opatření dodržujeme v různých kontextech různě. S přáteli si roušku klidně sundáme
Od šití roušek až po jejich odmítání – tak by se dala popsat cesta, kterou Česko prošlo za rok života s pandemií. Jaké jsou nálady ve společnosti nyní?
-
Kateřina Šafaříková: Německo uzavřelo hranice. Deziluze z nezodpovědného českého partnera je velká
Hranice mezi Českem a Německem se staly neprostupné. Přísné kontroly, kolony kamionů a pendlerů – taková je realita. Ochrana lidských životů má však v Německu prioritu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.