Ivan Hoffman: Nejsem si jist, že členství v EU pomohlo lidem
Ve čtvrtek 1. května uplyne 10 let od vstupu ČR do EU. Členství pomohlo ekonomice. S životní úrovní s námi Evropa zatím ale vyběhla. Nikoho jsme nedoběhli ani nepředběhli.
„Jsme na tom pořád hůř než staří členové,“ vyvozuje ze statistik komentátor Ivan Hoffman. „Naopak nás čerstvě doběhla Malta.“
Můžeme si za to sami, nebo omezení Bruselu? „Mám pocit, že jsme ekonomikou a národem pracovitým. A vlastně to, co se hlavně stalo po vstupu do EU, bylo, že k nám přišli investoři. Jenže zisk nadnárodních společností odtud zase odtéká.“
Přesto sem neustále přicházejí evropské peníze. Možná s nimi jen neumíme naložit správně. „Ale možná by bylo lepší, aby tady místo evropských dotací zůstávaly peníze, které se tu vytvoří. Ale na to jsme asi malí páni.“
Jenom malé je hezké
Alternativou může být systém, ve kterém se velké celky postaví mimo zákon a všechno se znovu bude vytvářet v místě. „Ale to je zase myšlenka decentralizace, která jde přímo proti nynějšímu fungování EU.“
Kladně Ivan Hoffman hodnotí to, že Evropa jako celek vsadila na kooperaci, i když to může být jen byznys. „Amerika se naproti tomu v posledních desetiletích profiluje konfliktem.“
Až krize prověřují, jak vypadají vztahy
Ani současná situace na Ukrajině podle Hoffmana zatím nepřispívá k lepšímu poznání jednotlivých členů EU. „Politici na nejvyšší úrovni hovoří stejnou politickou řečí, jedním hlasem. Ale v Evropě jsou také tlaky ekonomické,“ připomíná.
„Zvedá se i odpor občanů, kteří mají pocit, že nejsou pravdivě a korektně informováni. Politici budou muset svůj postoj obhájit, jakmile dojde k vážnějšímu konfliktu. A k tomu zatím všechno směřuje,“ připouští komentátor.
„Cynicky můžeme říct, že ten ukrajinský průšvih bude pro Evropu i v něčem dobrý.“
Jak bojovat se sběrateli politických funkcí? Svatořečil dva populární papeže zatím ten nejpopulárnější? Jaký smysl má zázrak v dnešním světě? Poslechněte si v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.