Ivan Hoffman: Návštěva Tchaj-wanu je bouře v diplomatické sklenici vody. Realita může být jiná

31. srpen 2020

Česká delegace zahájila dlouho připravovanou návštěvu Tchaj-wanu. Peking to vnímá jako porušení principu jedné Číny. Bude krok předsedy senátu vzorem pro další demokracie?

„Doteď platil jistý úzus. Pokud měla Čína nějaké podobné přání, bylo zvykem ve snaze udržet si dobré vztahy, nepokazit byznys a nejít do konfliktu toto přání respektovat,“ říká v pořadu Jak to vidí komentátor Ivan Hoffman. „Teď se ale objevil někdo, kdo jde proti dosavadnímu trendu a testuje, co se může stát. 

Podle Hoffmana je samozřejmě možné, že vztahy s pevninskou Čínou budou poškozeny. Do budoucna to ale může být jistý vklad. „Je to příležitost pro budoucí politiky, aby vybudovaly nové vztahy, které třeba budou lepší.“

Hodnoty vs. zájmy

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS

Konkrétním cílem české návštěvy má být podpora českých podnikatelů nebo vědecko-technická spolupráce. Taky má proběhnout debata o kulturní výměně. Co je tedy za čínskou rétorikou?

Zásadní otázkou v celém problému je podle Hoffmana to, zda má v politice jít o hodnoty, nebo o zájmy a peníze. „Český předseda Senátu cestu na Tchaj-wan zdůvodňuje především potřebou prosazovat hodnoty a lidská práva.“

„Na jedné straně tedy ctí odkaz Václava Havla, na druhé straně ale s sebou veze obchodníky. Takže ani tato návštěva není jen čistě ideologická. Nakonec z ní může být i užitek,“ míní komentátor.

Na co vsadit?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček považuje vyjádření čínského ministra zahraničí „za hranou“ a zve si čínského velvyslance v Praze na koberec. „Platí určitá diplomatická pravidla. Mrtvého brouka dělat nemůže,“ konstatuje host Dvojky.

Prohlášení čínského ministra je opravdu silné. Proto si ho chce nechat vysvětlit. Na druhé straně to, že tchajwanská mise nemá podporu nejvyšších českých ústavních činitelů, souvisí i s tím, že vsadit dnes na prosazování lidských práv není prostě moderní.“

Hlavní potíž vidí Hoffman v tom, že lidská práva jsou vymezena vágně. „Celý koncept ochrany lidských práv se tak může jevit jako pokrytectví a může sloužit jako jedna z technik vedení hybridních válek.“

Vzorem pro ostatní?

Jaký signál tedy Česká republika světu vysílá? Mohla by být příkladem pro další demokracie? „Jestli budeme příkladem, ukáže další vývoj situace. Teď se dá říci, že testujeme prostor.“

Čtěte také

Jestli se tím pokazí vztahy s Čínou? Nevíme. Ale kde dosud existovaly vztahy dobré, tam zřejmě i zůstanou. Současná roztržka se nakonec vůbec nemusí promítnout do reálného života,“ uzavírá Ivan Hoffman.

Další témata rozhovoru: jednorázový příspěvek pro seniory; zrušení superhrubé mzdy; říjnové volby; návrat dětí do školních lavic. 

Spustit audio

Související