Ivan Hoffman: Kraje jsou od voličů hodně vzdálené. Politici se nemají ani o co pořádně poprat

3. říjen 2016

Koncem týdne nás čekají krajské volby a první kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR. Podle komentátora ale dlouholetá malá volební účast kdeco naznačuje a ukazuje.

„Krajské volby mají u nás úplně nejhorší postavení, jaké mohou mít,“ říká Ivan Hoffman. Důležitější jsou podle komentátora volby sněmovní a pak obecní, kdy voliči rozhodují o lidech, se kterými budou řešit každodenní starosti. Kraje jsou prý od lidí hodně vzdálené.

„Mají malé kompetence. Nerozhodují o něčem opravdu podstatném. Proto je taky volební účast opravdu zanedbatelná. Asi 15%.“ Politické strany tak prý nemají v krajích o co bojovat. Ale taky si nemohou dovolit výrazně prohrát. Je to test popularity a příprava pro poslanecké volby.

Volební kampaň bez témat i vtipu

Tomu odpovídají i kampaně bez silných témat a vtipu. Mluví se o silnicích, o místním školství, zdravotnictví. „Nikdo nemá šanci nabídnout nový recept na něco zvláštního a voličsky atraktivního. Všechno je vždy o penězích, ale ty mají kraje stále stejné a pořád málo.“ Kandidáti jen ukazují, jak vůbec vypadají.

„Ale neslyšel jsem o tom, že by se voliči shlukli před takovým billboardem a debatovali o tom, jestli zrovna tento kandidát bude užitečný. Taky mám pocit, že ti, kteří k volbám půjdou, to udělají jen proto, že tam chodí vždy, že to tak prostě má být. Víc voličů jde volit, jen když cítí, že tím něco změní.“

Prázdná kampaň?

Volby 2014

Hoffman nabízí raději peníze šetřit a investovat je třeba na setkávání přímo uvnitř politických stran. Mohla by tak vzniknout atraktivní nabídka pro voliče. „Politika se strašně zformalizovala. Není to už starost o věci veřejné, ale jen o to, jak mít moc. Proto se tolik hovoří o vyprázdněnosti a zbytečnosti politiků, ze které není žádný velký užitek.“

A co volby do Senátu?

Hoffman sice najde několik „polehčujících okolností“, proč by Senát měl existovat, ale má dlouhodobý pocit, že princip liberální parlamentní demokracie je v troskách. „Je tak podle mne třeba víc posilovat prvky přímé demokracie. Politici by se měli víc řídit názorem lidu. Jen tak se může parlamentní demokracie zlepšovat. Ale pokud do toho lidé nemohou mluvit…“

Jakékoli volby tak prý mají vliv na společnost jen minimální. „Proto si politici dělají, co chtějí, a hlas občana je jen formální. Nemá velkou váhu.“

Víc si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio