Ivan Hoffman: Komunální politika je čistá. Alespoň v malých obcích

8. září 2014

Nereálné sliby? Tím v maloměstě nezabodujete. Musíte hlavně přesvědčit chlapy v hospodě, že skutečně pro obec něco uděláte. A udělat to. Překvapivě se to daří ženám. A nepotřebují na to žádné evropské kvóty!

Začala kampaň před říjnovými komunálními a senátními volbami. Voliči budou vybírat přibližně 62 000 místních zastupitelů. Ve 27 volebních obvodech se navíc budou volit senátoři.

Podle komentátora Ivana Hoffmana zatím kampaň nemá žádný výrazný motiv. Nějaké společné prvky se ale i tak najdou. „Komunální volby se na rozdíl od těch parlamentní liší tím, že často kandidáty přímo známe. Především tedy v menších obcích,“ říká.

Na malé obci se všichni znají

Lidé na malé obci mohou být jen těžko zvolení, pokud mají špatnou pověst. Také se většinou musí najít osoba, která umí dobře komunikovat se všemi spektry obyvatel. „Na nízké komunální úrovni je politika spíše služba,“ myslí si Hoffman.

Špína velkoměsta

Naproti tomu ve větších městech začínají kampaně sliby „neznámých“ lidí. A čím větší obec, tím nereálnější sliby. „Nakonec se ty kampaně vůbec nedotýkají běžného života lidí. A rozhoduje oblíbenost politické strany. Nebo celorepublikové agenda, kterou komunální politik nikdy nebude řešit.“

V komunální politice si ale na druhou stranu můžeme všimnout větší úspěšnosti žen než v celorepublikových volbách. „Ženy k tomu nepotřebují kvóty. Prosadí se tehdy, když přesvědčí chlapy v hospodě, co je dobré pro obec,“ říká Hoffman.

Jak se dá politika udělat atraktivnější? Jaké jsou podle Hoffmana šance na příměří na Ukrajině? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: iho , zis , jra
Spustit audio