Ivan Hoffman: Jediným řešením konfliktu v Sýrii je příměří. Dnes se stejně neválčí kvůli vítězství, ale kvůli válce

5. říjen 2015

Do války v Sýrii se minulý týden připojilo Rusko. Začalo spolu se Západem bombardovat pozice teroristů Islámského státu, ale nejen jich. Tuto válku to ale podle komentátora nevyřeší. Pomůže jen pozemní boj a příměří.

„Zatím se bombarduje. Mocnosti totiž nechtějí vysvětlovat, proč se domů vrací padlí vojáci v rakvích. A to se špatně vysvětluje všude na světě,“ říká Ivan Hoffman. Je tady tak prý jediný možný scénář: použití armády syrského prezidenta Bašára Al-Asada, tj. jediného vojska, které je teď na zemi.

S velkou pravděpodobností mu přijde na pomoc i sousední Írán, a to jak z geopolitických, ale i náboženských důvodů. „Jinými slovy, ten spor se rozhodne na zemi a je otázka, komu držet palce.“

Kdo z nich je lepší?

Že Asad není lidumil, je víc než jasné. Všichni určitě viděli fotky mučených vězňů, na které rozhodně není pěkný pohled. Být k němu přátelský opravdu nejde. Ale podobné fotky máme od radikálů samozvaného Islámského státu, který zase lidem usekává hlavy a ještě to nahrává na internet.

Čtěte také

„Dnes už je taky jasné, že opozice tam nechce zavést demokracii, ale nastolit právo šaría,“ myslí si Hoffman. „ Rozhodnout se, komu fandit, je tak velmi těžké.“ Jedinou možností je podle komentátora zasednout ke stolu a odpustit si to, co předtím stokrát řekli, že si nikdy neodpustí.


Šarí’a (šaría) je systém islámského náboženského práva. Šaría není jako sekulární právní systém, protože primárně dává věřícímu návod, jak žít podle islámu. Zabývá se vztahem člověka k Aláhovi a vztahem člověka k člověku, člověka a společnosti, jako je například trestní právo.
(zdroj: wikipedie)

Stejně si všichni odpustí

Taky se pravděpodobně vyhlásí rozsáhlé amnestie. „Nakonec to stejně skončí příměřím. Nebude vítěz ani na jedné ze stran. Dnes se stejně neválčí proto, aby se vyhrálo, ale aby se válčilo. Aby se poškodil soupeř. Aby se prodalo víc zbraní. Žijeme doopravdy ve špatném světě.“

Vstup Ruska nic nevyřeší

Vstup Ruska do bojů v Sýrii pak celou situaci ještě víc znepřehlednilo. Prezident Vladimir Putin tvrdí, že se mají podporovat vždy legitimním vlády. A to bez ohledu na to, jestli jsou to diktátoři, nebo ne.

„Pomoc Ruska ale spojenci nemohou vlastně odmítnout. Tedy pokud tvrdí, že bojují proti Islámskému státu. Západ vlastně nemůže ani řešit, jestli jsou tam zabíjení hodní, nebo zlí radikálové.“

Jde o peníze a vliv

Proč se Rusko přidalo k válčícím stranám v Sýrii? Důvod může být o 20 milionů muslimů žijících v Rusku. Nebo Putinova snaha zabránit pronikání islamistů zpátky do jeho země. To připouští i Ivan Hoffman.

„Dalším důvodem, a myslím, že důležitějším, je získat vliv v Sýrii. Putin hledá spojence, kde se dá. Má Írán, Irák, Egypt a teď i Sýrii. Stává se tak silným hráčem, kterému za zády navíc fandí Čína.“

A co lidé?

Všichni dnes prý hlavně uvažují jen nad tím, kudy k nim budou proudit suroviny, kdo je prodá a kdo na tom vydělá. „A o lidi, kteří tam přicházejí o životy, ani jedné straně vůbec nejde,“ dodává.

Armáda v Sýrii

Jak se dívá na projev prezidenta Zemana v OSN? Měl větší očekávání? Jsme na tomto poli opravdu jen malým hráčem? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová