Ivan Hoffman: Frustrace střední třídy je globální. Všichni jsou tak trochu rozzlobenými Francouzi
V novém roce si připomeneme třicet let od událostí listopadu 1989. Jak se společnost za tu dobu změnila a využili jsme potenciál vydobyté demokracie a svobody?
„Po roce 1989 jsme nepřešli k jinému týmu, ale ocitli jsme se zcela v jiné soutěži,“ říká Ivan Hoffman. „Sametová revoluce byla součástí globální změny, kdy vzal za své bipolární svět vládnoucích ideologií a zůstal jen vítězný kapitalismus, který přišel o komunistickou konkurenci. Ta ho nutila chovat se ohleduplně ke střední třídě.“
Korporace, ekologie a nesvoboda
Důsledkem je podle Ivana Hoffmana rozevírání nůžek mezi stagnující střední vrstvou a tenkou vrstvou lidí skutečně bohatých. Právě to stojí za rostoucím napětím, které ve společnosti v poslední době pozorujeme: „Objektivním důsledkem globalizace je růst moci nadnárodních korporací a kapitálu na úkor zadlužených států, které pak nejsou schopné poskytnout servis svým občanům. Honba za ziskem a růstem má také devastující vliv na životní prostředí. A třetím faktorem je plošný pocit deficitu demokracie a svobody. Jednotlivec má stále menší vliv na to, co se děje kolem něho.“
Střední třída se zlobí
Příkladem toho je například i hnutí žlutých vest, které se nejen ve Francii těší masivní podpoře společnosti. Současně strmě klesá podpora Emmanuela Macrona, který je vnímán jako prezident bohatých. „Svět pozoruje Francii velice pozorně, protože ponížení a frustrace střední třídy je globální a všichni jsou tak trochu rozzlobenými Francouzi. Politici se doteď starali o to, jak funguje ekonomika, a ne o to, jak se žije lidem,“ říká v pořadu Jak to vidí Ivan Hoffman.
Další témata rozhovoru: Jaký byl rok 2018 a co čekat od roku nového? Přetaví se hnutí žlutých vest v nějakou novou politickou sílu? Loňský rozpočet ČR skončil v přebytku, je to překvapení?
Související
-
Václav Bělohradský: Žijeme v gumové kleci. Musíme si zvyknout, že dějiny skončily
Ve Francii pokračují protesty tzv. hnutí žlutých vest. Co vypovídají o současném dění v evropské společnosti? A v čem chyboval francouzský prezident?
-
Ivan Hoffman: Změna po roce 1989? Převažuje rozčarování až pocit, že je to tady ještě horší
Václav Havel podle komentátora sliboval lidem „něco lepšího“. Problém podle něj stále je, že politické elity vnímají obecný lid jako hloupější a neschopný si vládnout.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.