Iva Holmerová: Ministerské kontroly domovů pro seniory jsou absurdní
Na konci roku 2019 šokovala veřejnost série investigativních reportáží z ostravského domova pro seniory Slunečnice. Diskuze nad problémem bohužel zatím skončila, stěžuje si gerontoložka.
V České republice je 535 domovů pro seniory. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové byl v roce 2018 zkontrolován téměř každý druhý domov. Přesto na konci roku 2019 šokovala veřejnost série investigativních reportáží z ostravského domova pro seniory Slunečnice.
Kontroly ponižují pracovníky
„Ministerstvo sice provádí kontroly. Ale ty jsou často velmi formální. Často přispívají k enormnímu zvýšení stresu a spíš ponižují pracovníky, než aby je pozvedávali. Dbají na to, aby tam neprobíhala komunikace mezi zdravotnickými pracovníky a sociálními pracovníky a je tam spousta absurdností,“ myslí si Iva Holmerová.
Podle ní se kontroly sociální péče mnohdy zabývají jenom „políčky v administrativě, v dokumentaci, správným šrafováním, správným očíslováním“ a následně zařízením vytýkají, že „znění nějaké informace je jiné na webu a jiné v brožurce“.
Diskuze nad Slunečnicí bohužel skončila
V listopadové kauze domova Slunečnice reportéři poukazovali na nevhodné chování personálu vůči klientům. „Diskuze bohužel zatím skončila. Skončila tím, že se poukázalo na nevhodné chování pečujících.“
Holmerová ale připomíná, že pečovatelé taky potřebují „profesionální pomoc, aby nevyhořeli, aby dokázali být stále ti dobří a laskaví“. Připomíná taky, že kauza odhalila nedostatky ze strany managementu i zřizovatele. Stranou ale jako by zůstali rodinní příslušníci.
Vina je i na straně rodinných příslušníků
„Byli ponecháni jenom jako soudci nebo jako ti, kteří si můžou stěžovat. Ale oni jsou taky důležitá součást problému. Jsou to ti, kteří by se o situaci měli starat. Měli by se snažit o prosazování určitých zájmů. Nejenom být pasivními pozorovateli, eventuálně stěžovateli,“ myslí si Holmerová.
„Pečující nedokázali rodinné příslušníky dostatečně respektovat a třeba i přijmout jejich názory. Rodinní příslušníci zase nedokázali konstruktivně navázat komunikaci. Mnohdy jenom kritizovali.“
Další témata rozhovoru: eNeschopenky; digitalizace zdravotnictví; změny ve zdravotnictví v roce 2020; kvalita domovů pro seniory; společná fotografie čtyř generací královské rodiny; sváteční projevy prezidentů a monarchů.
Související
-
V prachatickém domově seniorů je „něco jinak“. Pracují tu s konceptem smyslové aktivace
Česko stárne. Nad 65 let je už dnes každému pátému. Hana Vojtová se věnuje péči o dobré duševní zdraví seniorů. Je ředitelkou domova v Prachaticích.
-
Domovy pro seniory africké domorodce šokují, prozradil Jan Svatoš
V Keni strávil téměř 40 dnů. Dobu přitom označuje za „potřebnou k tomu, aby člověk pronikl pod povrch“. Před odjezdem se fotograf a dokumentarista učil i svahilsky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.