Islandské pohádky

29. březen 2020

Island má tolik barev, kolik jich má proměnlivá hladina moře. A stejně barvité jsou i místní pohádky, které čte Růžena Merunková.

Čte: Růžena Merunková
Napsala: Marie Štěrbová
Dramaturgie: Lenka Veverková
Režie: Apolena Novotná
Premiéra: 14. 1. 2019

Daleko předaleko, na kraji oceánu, leží v mořských vodách ostrov Island. Je bílý jako sníh, černý jako kamení, modrý jako voda v bouřlivých řekách a šedý jako mraky na jasném nebi. Mnohobarevné jsou také příběhy, které se tam odehrávají.

Vlk a krásná Gudrún

Na Islandu žil kdysi mladík jménem Vlk. Jednou se vypravil na pouť a po cestě potkal plačící dívku, která mu řekla, že její kamarádku Gudrún odnesl obr, který se z ničeho nic vyřítil ze skal! Vlk se samozřejmě rozhodl, že Gudrún zachrání. Co všechno musel udělat? Podařilo se mu to?

Ingiho ovečka

Ingi putoval se svou ovečkou napříč Islandem tak dlouho, až jednoho dne přišelk potůčku, kde se za chvíli objevil starý muž s dlouhými bílými vousy a dal Ingimu velký kožený vak, který skoro nic nevážil - jako by byl prázdný. Přestovšak mladíkovi velice pomohl! Jaká přání mu splnil? To se dozvíte v pohádce!

Jak byl Godmundur u trollí ženy

Godmundur byl zlý muž. Moc pil, svoji ženu bil, o děti se nestaral, na ostatnílidi ve vesnici byl protivný a zlý. Jeho žena často chodila ke skále, kde plakala a na muže si tiše stěžovala. Jednoho dne se Godmundur vracel z hospodydomů, když tu se odněkud natáhla silná ruka a sevřela ho kolem pasu! Co se stalo? Vrátil se Godmundur ještě někdy domů? O tom vám bude vyprávět Hajaja.

Vídarova služba

Na ostrově Island žil pyšný mladík jménem Vídar. Nerozuměl hospodaření, práce ho také příliš nezajímala, vlastně se skoro o nic nestaral. Jen o sebe. Jednoho dne tento mladík vyrazil na projížďku. Divoce hnal svého koníka, podupal políčko obilí, potloukl brambory, křikem rozháněl ovce a smál se, jak se poděšeně plaší. Polepší se Vídar někdy? Stane se z něho pracovitý a obětavýmuž? Poslechněte si Hajaju.

Liščí oheň

Thóra byla laskavá, vlídná a usměvavá dívka, která již dlouho milovala chudého hospodáře ze sousední vesnice jménem Gísli. Thóřin otec se však stavěl proti a chtěl pro svou dceru bohatého ženicha. Sám měl sice plno peněz, ale to mu nebránilo v tom, aby se ke všem prostým lidem choval povýšeně. Proč bohatý hospodář nakonec změnil názor? O tom bude Hajaja!

O Haraldurovi, který neměl srdce

Unndís pocházela z chudé rodiny, takže když dospěla, rodiče ji poslali do služby k bohatému hospodáři na statek za třemi horami. Starý hospodář i jeho manželka dívku vřele přijali, jejich syn Haraldur se na ni ale ani neusmál a choval se panovačně a chladně. Co s ním bylo? Jaká zlá nemoc ho trápila? Jak mu Unndís pomohla? Poslechněte si dnešního Hajaju!

Jón a dar z moře

Poslední pohádka z ostrova Island nás zavede za mladým rybářem jménem Jón. Přestože byl mladík chudý, nestěžoval si - moře mu dávalo veškeré živobytí. Kespokojenosti mu všakněco scházelo - nějaká hezká a milá nevěsta. Jenže kde takovou najít, když všude je jen moře a skály a do nejbližší vesnice půl dne cesty?

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line (ještě týden po odvysílání). Audioknihy nejde stáhnout.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Lenka Veverková
Spustit audio

Související

  • Steinar Bragi: Planina

    Četba z románu, který spojuje prvky psychologického thrilleru a islandské lidové pověsti. Sugestivní a výborně napsaný příběh o vině a nevinnosti a hranicích lidskosti.