Irena Brežná: Nejlepší ze všech světů (2/5)

6. únor 2018
Nejlepší ze všech světů

Dívčí dospívání v atmosféře socialistické reality slovenského maloměsta začátku 60. let. Čte Jana Stryková. Poslouchejte až do úterý 13. února 2018.

Jaká slova jsou v této zemi nebezpečná? Proč už na zdech nevisí Ježíš Kristus, ale soudruh prezident? Co znamená být proletář? Tyto a mnohé další otázky trápí hlavní hrdinku knihy, 11letou Janu. Právě dětská perspektiva umožnila autorce vyjádřit, co dospělí už vyjádřit neumějí.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Čte: Jana Stryková
Pro rozhlas upravila: Petra Lásková
Překlad: Jana Zoubková
Zvukový mistr: Roman Špála
Dramaturgie: Lenka Veverková
Režie: Yvona Žertová
Natočeno v roce 2017

Kde ale máma je? Všichni se tváří, jako by nikdy neexistovala. Nikdo nevysloví její jméno, nikdo nevypráví příhody z doby, kdy tu ještě byla, jako se to dělá o mrtvých, mluví se o nich jen dobře, aby nás v noci nestrašili.

Nikdo nedává mámu pozdravovat a nikdo se neptá, jak se jí daří. Je mrtvější než mrtvá. To vše říká Jana, které matka zmizela bůhví proč ve vězení a otec, právník a buržoazní element, musí pracovat kdesi na stavbě.

O autorce

Irena Brežná se narodila v roce 1950 na Slovensku. Od roku 1968 žije ve Švýcarsku jako německy píšící novinářka a spisovatelka. Její kniha je bravurně zvládnutým naivistickým stylem zachycuje začátky dívčího dospívání v atmosféře slovenského maloměsta na začátku 60. let.

Čtěte také

Nemůžete najít starší díly? Nápověda

Spustit audio
autor: Irena Brežná