Inzulín. Díky dvěma mužům se už na cukrovku neumírá

27. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy diabetes
0:00
/
0:00

Dnes si připomeneme událost, která zachránila život milionům lidí po celém světě doslova ze dne na den. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Mnozí trpěli nemocí, která se sice nedá vyléčit ani dnes, ale ještě před sto lety byl po jejím diagnostikování jediný ortel. Pomalá smrt v kómatu. Cukrovka se nedá vyléčit ani dnes, ale civilizace má k dispozici inzulín, který umožňuje postiženým lidem žít prakticky plnohodnotný život.

A právě před sty lety se dvěma báječným Kanaďanům, Fredericku Bantingovi a Charlesi Bestovi podařilo inzulín izolovat. Došlo tak k jednomu z největších a nejdůležitějších objevů v medicíně vůbec.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit slavnému skladateli, který složil Čtvero ročních dob.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související