Inventura divadla Sklep. Absurdní, poetický, nekorektní dokuseriál k 50 letům kultovního souboru

11. prosinec 2022

Divadlo Sklep vzniklo před 50 lety v suterénu rodinné vily. A od té doby baví svými písněmi, hrami a scénkami už několikátou generaci diváků. Šest osobností tohoto divadla vám v dokumentárním seriálu Dvojky prozradí, co podle nich dělá Sklep Sklepem.

Absurdní, poetický, nekorektní, dada. Asi tak by se dal definovat sklepácký humor. Co ale opravdu dělá Sklep Sklepem?

1. díl: Ve sklepě

V prvním díle se dozvíte, jak divadlo Sklep vzniklo, proč se tak jmenuje a z čeho pramení jeho nevšední styl. Po nejstarších sklepáckých stopách budeme pátrat spolu s jedním z „otců zakladatelů“ Davidem Vávrou.

Divadlo Sklep v devadesátých letech. Besídka.

2. díl: Vyhazov

Druhý díl prozradí, kam se sklepáci přestěhovali, když dostali v domě Davida Vávry vyhazov, co dalšího je kromě hraní divadla baví a jak moc vážně berou problematiku genderu.

Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.