Informace o změnách ve vysílání ČRo Dvojky

8. únor 2013

Vážení posluchači, od 1. března 2013 vysílá Český rozhlas Dvojka na středních vlnách pouze do 16:00 hodin, a to v průběhu celého týdne, tedy i v sobotu a neděli. O své oblíbené pořady však nepřijdete.

Pořady Písničky od srdce, Jak to vidíte?, stejně tak sobotní a nedělní pořady po 16:00 hodině můžete poslouchat prostřednictvím analogového signálu přes vysílače velmi krátkých vln VKV (FM), na televizi s digitálním tunerem, na set-top boxu, v digitální rozhlasové síti DAB nebo na internetu.

Protože si uvědomujeme, že tato změna je pro mnohé z vás zásadní, připravili jsme odpovědi na vybrané otázky, které vám mohou být užitečné. Pokud ani v nich nenajdete informace, které vás zajímají, kontaktuje posluchačskou linku 221 551 328 (pondělí až pátek v čase od 8:30 do 17:00 hodiny) nebo pište na email: info@rozhlas.cz.
Dotazy můžete samozřejmě zaslat také poštou na známou adresu:
Český rozhlas
Vinohradská 12
120 99 Praha 2

Věřím, že tuto skutečnost přijmete s pochopením, zůstanete nám věrni a nadále se tak spolu budeme setkávat při poslechu pořadů Dvojky Českého rozhlasu.
Přeji vám za sebe a všechny, kteří připravují vysílání, hodně pohody a jen to dobré.
Jaromír Ostrý, šéfredaktor ČRo Dvojka

Otázky a odpovědi:

Proč dochází ke změnám ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky na středních vlnách (SV)?
V souvislosti se vznikem stanice Český rozhlas Plus dochází k úpravě vysílání na středních vlnách. Od 1. března tak bude možné poslouchat vysílání Českého rozhlasu Dvojky na středních vlnách jen do 16:00 hodin. Dvojku Českého rozhlasu můžete na Vašem přijímači naladit v pásmu tzv. velmi krátkých vln VKV (FM) nebo také na vašem televizoru s digitálním tunerem, případně set-top boxu. Informace o vysílacích frekvencích naleznete ZDE.

Co je Český rozhlas Plus?
Český rozhlas Plus je novou stanicí pouze s mluveným slovem (bez hudby), která vznikne integrováním Českého rozhlasu 6, Českého rozhlasu Rádio Česko a Českého rozhlasu Leonardo do jedné stanice. Základními žánry nové stanice budou: analytická publicistika, dokumenty, diskuze, komentáře, reportáže a populárně naučné pořady.

Proč zrovna vysílá na středních vlnách?
Záměrem Českého rozhlasu bylo spuštění stanice Český rozhlas Plus v síti velmi krátkých vln VKV (FM) vysílačů BBC Radiocom. Zamítavé rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v červenci 2012 ale existenci této stanice na VKV (FM) vlnách prozatím znemožnilo. Jednou z platforem, na kterých bude stanice vysílat, jsou právě střední vlny. Další pak internet a digitální vysílání (DVB-T, DVB-S, DVB-C a digitální rádio DAB+). Protože stanice bude vysílat 8 hodin denně (od 16:00 do 24:00 hodin), dojde k omezení vysílání Českého rozhlasu Dvojka na středních vlnách.

Kdo je za to zodpovědný?
Záměrem Českého rozhlasu bylo spuštění analyticko-publicistické stanice bez hudby (tzv. stanice mluveného slova), která měla být postavena na základech Rádia Česko, Českého rozhlasu 6 a stanice Leonardo a šířena vedle středních vln též v síti VKV vysílačů stanice BBC. Přestože se zatím nepodařilo najít způsob, jak by mohla nová stanice vysílat na VKV, Český rozhlas od svého záměru neustoupil, a bude novou stanici nabízet zejména na středních vlnách v rozsahu 8 hodin denně. Na této nové stanici najde své místo kvalitní publicistika, analytika, zpravodajství i oblíbené pořady, které zanikající stanice vysílají. Český rozhlas tak chce svým posluchačům nabídnout další službu, na kterou má veřejnost právo.

O jaké pořady tedy přijdu na středních vlnách (SV)?
Omezení vysílání na středních vlnách se týká těchto pořadů. Od pondělí do pátku: Jak to vidíte? a Písničky od srdce. V sobotu pořadů Stříbrný vítr, Písničky od srdce a v neděli pak pořadů Láska za lásku nebo Hvězdný prach a Písničky od srdce. V žádném případě se však omezení vysílání na středních vlnách (SV) netýká zrušení samotných pořadů, ty zůstanou nadále zachovány.

Co mám dělat, když jsem doposud poslouchal(a) Český rozhlas Dvojka výhradně na středních vlnách (SV)?
Český rozhlas Dvojka vysílá 24 hodin denně na VKV (FM) vysílačích. Stačí tedy přeladit právě na tento systém vysílání. Všechny frekvence jsou k dispozici na webových stránkách dvojka.rozhlas.cz. Dále je pak naleznete v tabulce níže. V obou případech si můžete frekvenci najít přímo dle Vašeho místa pobytu. U frekvence zároveň naleznete i sílu signálu (upozorňujeme, že tato hodnota je pouze orientační a nezaručuje vždy kvalitní příjem, záleží na reliéfu krajiny).

Mapa pokrytí signálem ČRo Dvojka

Co když ani takto Český rozhlas Dvojka nenaladím?
Dvojku naladíte rovněž na televizoru s digitálním tunerem nebo na set-top boxu po celé České republice, dále prostřednictvím satelitu (DVB-S - družice Astra 3A na pozici 23,5° východně) nebo na internetu: dvojka.rozhlas.cz nebo rozhlas.cz/iradio/zive/.

Co mám dělat, když ani takto Český rozhlas Dvojka nenaladím?
Majitelé digitálních přístrojů pak mohou využít nabídky digitálního rozhlasového vysílání (DAB+). Signál se v posledních týdnech rychle rozšiřuje do dalších oblastí České republiky. Aktuálně pokrývá zhruba 50 % obyvatel ČR.

Co je to DAB a co k příjmu potřebuji?
Digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic užívaná v několika zemích, především evropských. Standard DAB byl vytvořen v 80. letech a jeho standard nabízí několik výhod oproti existujícímu analogovému FM rádiu: více stanic na jedné vlnové délce spektra, zvýšenou odolnost proti šumu, vícecestné šíření, útlum vzájemných interferencí kanálů. Digitální rozhlas na běžných rádiích nefunguje, je tedy nutný nový přístroj. V prodeji jsou moderní přijímače pro poslech doma, na cestách i v automobilech - řidičům stačí dokoupit jednoduchý převaděč, který umožňuje přijímat digitální stanice na jejich současných autorádiích, v nových autech už je DAB součástí volitelné výbavy. Ceny nových přijímačů začínají na několika stokorunách. Na digitálním přijímači je možné poslouchat také tradiční FM vysílání. Rádio samo automaticky naladí všechny stanice, které jsou v dosahu. Pak už mezi nimi stačí jenom přepínat pomocí přehledného seznamu.

Pokrytí ČR signálem digitální rozhlasu v únoru 2013

Napsat nám můžete na info@rozhlas.cz nebo využít telefonický kontakt, tel. 221 551 328 (po-pá 8:30 – 17:00hod).

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.