Ilona Švihlíková: Žena není méněcený derivát. Svět ale věří nekompetentním mužům
Mezinárodní den žen získal v době komunismu negativní nálepku. Proč stojí za to si ho stále připomínat a jak ho naplnit novým obsahem?
„Počátky MDŽ jsou spjaté se stávkou newyorských švadlenek v roce 1908, tedy s americkou socialistickou stranou a s bojem žen ve Spojených státech za volební právo. OSN tento den jako svátek uznalo až v roce 1975, i když ho už od toho roku 1908 slavily miliony žen,“ popisuje ekonomka Ilona Švihlíková.
Žena není žádný méněcenný derivát, o jehož budoucnosti musí rozhodovat nějaký muž, byť třeba starší. A to platí pořád.
Ilona Švihlíková
Ženy stále mají za co bojovat
K tomu se brzy připojilo i další zásadní téma, a to boj proti válce, za který demonstrovaly ženy v Petrohradě. „Oboje to jsou témata, která jsou neustále platná. Dostali jsme se sice trochu dál, i když zdaleka ne ve všech částech světa, ale myslím si, že boj za práva žen zdaleka není ukončen,“ říká Švihlíková v pořadu Jak to vidí.
Jedním z výrazů trvající nerovnosti jsou platy. I dnes je u nás rozdíl v ohodnocení práce mužů a žen 22 %. „Tento rozdíl patří k nejvyšším v rámci vyspělého světa vůbec,“ zdůrazňuje. „A celkově platí, že povolání, ve kterých se angažují ženy, jsou vnímána jako ta s menším sociálním statutem, přestože bez nich by společnost úplně přestala fungovat.“
Silné ego neznamená schopnosti
Ekonomka v této souvislosti zmiňuje článek Financial Times, ve kterém se argentinský psycholog zamýšlí, proč se tak často v nejvyšších funkcích vyskytují nekompetentní muži. „Píše, že hlavním faktorem je nadměrné sebevědomí, které většinou zakrývá naprostý nedostatek kompetencí.“
„Lidé ovšem podle tohoto sebevědomí chybně usuzují, že takový člověk je schopný, a pak to vede ke katastrofám. Proto je potřeba jinak vnímat kvality lídra – například jako někoho, kdo je týmový hráč a má pochopení pro spolupracovníky. To by pomohlo nejenom ženám, ale i mužům.“
Další témata rozhovoru: Kdo byla Rosa Luxemburgová? Jak by se měla proměnit ČSSD, aby získala zpět své voliče? Je evropská levice v krizi? Proč Mezinárodní měnový fond navrhuje oddělit hotovost od elektronických peněz?
Související
-
„Kliďasové mívají hovorné ženy.“ Kateřina Cajthamlová o rozdílech v komunikaci mužů a žen
Proč se občas muži a ženy nemůžou občas domluvit?
-
Osudové ženy
Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvuky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.