Ilona Švihlíková: Z řečí o liberální demokracii se nenajíte. Poláci to dali ve volbách jasně najevo
Polská vládní strana Právo a spravedlnost jasně vyhrála nedělní volby a slibuje voličům sociální model státu jako na Západě. Co stojí za jejím volebním úspěchem?
Strana Jaroslava Kaczyńského bývá označovaná jako národně konzervativní. Její ekonomická politika je ale silně levicová, shrnuje ekonomka Ilona Švihlíková.
„Využívá toho, že levice se v Polsku zdiskreditovala kooperací s neoliberalismem. A na tom, že reformy působily jako šoková terapie a měly velmi dramatické následky,“ popisuje.
„Polští voliči mají pocit, že si v posledních třiceti letech moc nepomohli a že transformaci zaplatili oni. Politika Práva a spravedlnosti je tedy logická a jak evidentně také velmi úspěšná.“
Konec levné práce
„Podobně jako všechny země Visegrádu řeší Polsko problém konce levné práce. Kaczyński dokonce řekl, že je potřeba zlikvidovat komplex, že Poláci jsou něco horšího než Západ.“
Ekonomka předpokládá, že další kroky polské vlády by mohly být inspirací i pro Česko. Oproti nám má ale Polsko výhodu většího vnitřního trhu, o který se může ekonomicky opřít. A proč se vlastně stala ekonomika hlavním tématem polských voleb?
Demokracie je hezká věc, ale…
„Můžete mluvit o demokracii a tak dále, ale většina lidí žije ze mzdy. Tak to prostě je. A pokud sotva přežíváte, nevíte, co bude za měsíc, a děsíte se toho, že byste mohli onemocnět, tak z řečí o budování liberální demokracie se dobře nenajíte.“
„Tyto otázky sice není dobré podceňovat. Ale ignorovat sociálně ekonomický kontext se Občanské platformě tvrdě nevyplatilo. A pozice Práva a spravedlnosti je teď díky tomu velmi silná.“
Další témata rozhovoru: jednání o rozpočtu; vyšší zdanění tabákových výrobků; Nobelova cena za ekonomii; bouřlivá politická situace v Katalánsku; Trumpova celní politika vůči EU; brexit.
Související
-
Václav Cílek: Polské potraviny v Polsku mi přijdou kvalitnější než ty naše
„Země, na kterou jsem byl zvyklý dívat se maloučko svrchu, nás předběhla možná o 10 let,“ uvažuje geolog v pořadu Jak to vidí... nad polským hospodářstvím.
-
Vladimíra Dvořáková: Útoky na demokracii v Polsku a Maďarsku...
Východní Evropa pomalu opouští liberalismus a naopak posilují konzervativně-nacionalistické vlivy a propojení církve se státem. Je to problém?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.