Ilona Švihlíková: Řecko dnes není suverénní země, je to jen protektorát. Možná to čeká i další...
Odborníci jásají nad skvělou kondicí české ekonomiky, platy rostou, ubývá lidí bez práce. Ekonomka se ale dívá dopředu a tvrdí, že je čas na to tento mírný růst využít k řešení kostlivců, které máme ve skříni.
„Už dlouho se tady neřeší růst životní úrovně, otázka lichvy, exekucí, sociálního bydlení a tak dále. Toto pozitivní období by opravdu bylo dobré využít,“ říká Ilona Švihlíková.
Těch problémů je tady ale samozřejmě mnohem víc. Jedním z nich je intervence České národní banky (ČNB) a deflace koruny vůči euru. „Ten zásah absolutně nechápu a neměl žádný přínos. Myslím si, že nutně potřebujeme novou centrální banku, a to včetně guvernéra,“ zlobí se.
Dnes ČNB drží korunu na 27 za euro, přitom parita kupní síly je podle Švihlíkové kolem 20 korun. „Tento krok nás nesmyslně vrátil do 90. let a nemá žádný přínos.“
Z pohledu světové ekonomiky je to ale jen maličkost. Před očima se nám totiž už dlouho odehrává řecké drama. Jejich ekonomika je přitom v rámci celé EU opravdu minoritní. Tvoří jen zhruba 1,7 %, přesto zaměstnává celou unii.
Řecko na kolenou vyhovuje hlavně Německu
„Konečně se ale začíná ukazovat, že až tak nešlo o řecký dluh, ale o mocenské stanovení pravidel, která ale dominantně vyhovují jen Německu. To pak vnutilo svůj názor ostatním zemím. Řecko se stalo jen prvním obětním beránkem.“
Ilona Švihlíková, ekonomkaŘekněme si na rovinu: Řecko dnes není suverénní země! Je to protektorát. Podmínky, které musí dodržovat, jsou nejen iracionální, ale i mocenské. Řekům po privatizaci nezůstane téměř nic, nebudou už o sobě dál rozhodovat!
Ekonomka se domnívá, že manipulátorem je německý ministr financí, který chce jejich ekonomický model vnutit i dalším. „Chce, aby se EU skládala z 27 malých Němecek, a to přesto, že to pro ostatní země není vůbec výhodné a vhodné. Každá země potřebuje jiný manévrovací prostor, jiný model.“
Můžou si za to sami?
Oponenti samozřejmě mohou tvrdit, že si za své dluhy můžou sami. „To je samozřejmě pravda, ale když půjčujete někomu, o kom už předem víte, že není zrovna v ideální kondici, tak jste za jeho pád spoluodpovědný.“ A hlavní věřitelé byli opět německé a francouzské banky. Řecko taky nikdy nemělo být v eurozóně, která mu prý navíc velmi škodí.
Krize eura?
Eurozóna ale nevyhovuje i dalším ekonomice, finské. „A Finsko má úplně jinou strukturu ekonomiky než Řecko, které někdo může nařknout z dlouhodobých problémů s oligarchy. Problém eura je totiž mnohem hlubší.“
„Konstrukce eura je tak chybná, že vyhovuje pouze dominantní zemi, tedy opět Německu. Všem ostatním bude v různých etapách vývoje jen škodit,“ dodává Švihlíková.
Jaké jsou aktuální trendy ve světové ekonomice? Potřebujeme vůbec růst ekonomiky? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.