Ilona Švihlíková: Čísla o průměrné mzdě lidi vždy rozčilí. Lepší je znát medián. Jaký je?
Medián, tedy střední hodnota měsíční mzdy v Česku, je výrazně nižší než průměrná měsíční mzda. A liší se u mužů a žen o 6000 korun. Naše ekonomika teď navíc generuje většinu pracovních míst s minimální mzdou pro nekvalifikované.
Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o víc než 7 % na 34 105 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou. „Čísla o průměrné mzdě vždy vyvolají velké rozčilení,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí Ilona Švihlíková.
„Číslo, které mnohem lépe odpovídá realitě, je medián. To je ta prostřední hodnota. Kdybyste se třeba na svém pracovišti seřadili podle toho, kolik vyděláváte, tak ten, kdo stojí uprostřed, je medián. A ten medián nám dělá něco přes 29 000 korun hrubého.“
Muži vs. ženy
Je ale velký rozdíl mezi mediánem mužů a žen. „Muži se blíží k 32 000, kdežto ženy mají jenom něco přes 26 000 korun.“ Švihlíková připomíná, že údaj o výši průměrné mzdy není ani tak důležitý z hlediska cifry jako spíš z hlediska dynamiky.
„To znamená, že stále ještě platí, že pozitivní situace na trhu práce se přelévá do vyšších mezd. I když samozřejmě s tím, jak nám roste inflace. Nicméně pořád platí, že mzdová dynamika je poměrně slušná.“
Volných 350 000 pracovních míst
„Vidíme to i na dalších číslech z trhu práce: velmi vysoká zaměstnanost, zároveň stále nízká nezaměstnanost. Firmy také hlásí velmi vysoký počet volných pracovních míst. To vypadá opticky hezky, ale oni tam uvádí 346 000, a to mi upřímně řečeno připadá hodně nadhodnocené.“
„Navíc jsme u jednoho z velkých problémů české ekonomiky: většina z těch pracovních míst je spojena s velmi nízkou kvalifikací. U těch inzerátů všude najdete: Pro cizince!“ Podle Švihlíkové tak naše ekonomika sice generuje pracovní místa, ale většinou s minimální mzdou i kvalifikací.
„A naopak nám to může indikovat, že třeba velmi kvalifikovaní lidé můžou mít problém najít pro sebe kvalitní odpovídající místo,“ uzavírá ekonomka.
Další témata rozhovoru: výše průměrné mzdy a zaměstnanost; posilování koruny; pokles amerických akcií a ekonomická válka USA s Čínou; jak by dnes měla vypadat skupina G7; Boris Johnson a brexit; rozpočet ČR.
Související
-
Lukáš Kovanda: Že si Pražané žijí lépe než zbytek republiky? To úplně neplatí
Pražákům těm tady není hej. Alespoň podle průzkumu Českého statistického úřadu. V tom, jak rodiny vycházejí se svými příjmy, jsou třetím nejhorším krajem.
-
Jan Švejnar: Rozdíl mezd 50 až 70 procent oproti našim...
Měřeno růstem HDP Česko od roku 2015 zbohatlo o více než 15 procent. I když rostou mzdy, pořád je mezi platy v Česku a západními evropskými státy propastný rozdíl. ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.