Ida Rozová: „Dávejme obchodníkům peníze. Ale za kvalitu“

9. listopad 2012

Dnes (pátek 9. listopadu) byla hostem Dvojky zakladatelka a šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Výlet do historie
Časopis dTest informuje spotřebitele už od roku 1992. „Lidé teprve pomalu přicházejí na to, že je tu něco, co říká pravdu a může je i chránit, protože v našich testech narážíme i na zdraví nebezpečné výrobky.“ Falšování a okrádání kráčí, podle Idy Rozové, společně s lidstvem už po staletí. „Vzpomeňme si na koupání nepoctivců ve Vltavě. Stále to tady je, protože člověk není jen dobrý, ale snaží se získat prostředky na úkor jiných.“ Je to tím, že si nedáváme pozor, často nakupujeme v rychlosti a nevěnujeme dostatek pozornosti složení? „Je to tak, protože kdyby lidé ignorovali výrobky, které jsou z náhražek a jsou ošizené, zůstaly by ležet na pultech. Obchodníci by si pak rozmysleli, jestli je dávat do regálu, kde jim budou zbytečně zabírat místo. Dávejme obchodníkům peníze. Ale za kvalitu.“

Nákup levných věcí se nevyplácí
Mnozí z nás si myslí, že ušetří, když si koupí něco levného. Ne vždy to ale funguje. „Testovali jsme např. mražené tresky a nacházeli vodu, která je záměrně vtlačená do masa, aby získalo na váze. Propočítali jsme, že za tu vodu, kterou si nesete domů, necháváte i 208,- korun na kile rybího masa.“ Testován byl nedávno i olivový olej a laboratorní zkoušky ukázaly, že některé obsahují nebezpečné látky, jako pesticidy nebo DDT. „Ale abychom jen nekritizovali. Je třeba si uvědomit, že v minulosti se to s chemií hodně přehánělo. Spoustu nebezpečných látek příroda nestačila odbourat ani po letech. Je jich stále plná.“

Testovací koloběh
Jak vzpomíná Ida Rozová, první zkoušky časopisu dTest byly věnovány školním brašnám, dudlíkům a lahvím pro kojence. „Teprve později jsme se přesunuli k drobným domácím spotřebičům, sportovnímu a dalšímu zboží. Testovali jsme i potraviny, ale pak jsme je kvůli finanční nákladnosti museli opustit. Vrátili jsme se k nim teprve na počátku loňského roku.“ Jak se nakupují výrobky určené k testování? „V obchodech, jako každý spotřebitel. Elektroniku, pračky či televizory po určité době prodáme a ze získaných peněz kupujeme další výrobky určené k testování.“ To probíhá v moderních laboratořích a často ukazuje, že kvalita výrobků upadá. „Je to záměr, aby se stále kupovalo a prodávalo. Ale není to české specifikum, je to celosvětový trend.“

spotřební elektronika

Sbohem u soudu!
Ohlasy na výsledky testů ze strany výrobců nebývají, logicky, příliš pozitivní. „Reakce bývají dokonce poměrně drsné a občas dochází i k soudu. V takovém případě se celé záležitosti ujímá náš právník.“ Spotřebitelé naopak reagují pozitivně. „Těší nás to a děláme pravidelný průzkum, jaké výrobky by naše čtenáře zajímaly. Podle toho pak stavíme naše další plány.“

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Stanislavou Lekešovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.